لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۶ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۲۹

یوتو (U2) به حمایت از خبرنگاران زندانی کنسرت اجرا کرد


گروهء موسیقی راک ایرلندی یوتو(U2) در امریکای شمالی کنسرت های اجرا کرد و در جریان آن از مردم خواست تا آزادی و رهایی فعالان سیاسی و خبرنگاران را از حکومت آذربایجان بخواهند.

گروهء موسیقی راک یو تو ایرلند در شهر مونتریال کانادا کنسرت اجرا کرد و تعداد زیاد مردم این کنسرت را تماشا کردند. آنها رقص می کردند، آهنگ را تکرار می کردند و از خوشی فریاد می کشیدند.

بونو آواز خوان اصلی این گروه در میان شور و هیجان اشتراک کننده گان به مردم گفت که از فعالان و حامیان آزادی و دیموکراسی حمایت کنند و به افتخار آنانی آهنگ می سراید که از بیان نظریات شان ترس و هراس ندارند.

بونو در ستیژدر برابر هزاران تماشاچی ازخدیجه اسماعیلووا خبرنگار زندانی بخش آذری رادیو آزادی و پنج فعال زندانی دیگر انار مامدلی، لیلایونس، رسول جعفروف و انتقام علییف نام گرفت و در این کنسرت به کمک پورجکتور عکس های آنها به مردم نشان داده شد. بونو گفت:

"سلام به آنانی که آزادی می سازند!بیایید که برای عفو آهنگ بخوانیم! همین لحظه شش تن از دوستان ما در عقب دروازه های زندان اند و جرم آن ها این است که فکر خود را بیان کرده اند و واقعیت را گفته اند."

خدیجه اسماعیلووا از فساد اداری گزارش تحقیقاتی ارایه کرد که در آن خانوادهء الهام علییف دست داشت. این خبرنگار رادیو آزادی از سال گذشته به این سو، در حبس به سر می برد.

بونو آواز خوان گروه راک ایرلند در یک پیام به الهام علییف رییس جمهور آذربایجان گفت:

"اگر به این دوستان ما آسیبی برسد، شما را مسوول آن می دانیم."

گروهءیوتو درصفحهء انترنیتی خود ابراز تاسف نموده است که حکومت آذربایجان، به سازمان عفو بین المللی اجازه نداد تا نماینده اش را جهت اشتراک در مراسم بازی های المپیک اروپایی در باکو پایتخت این کشور اعزام کند.

ادارهء ایتلاف سازمان های بین المللی و محلی نظارت بر حقوق بشر بنام"سپورت برای حق"که این کنسرت یوتو تمویل کرده است، می گوید جهانیان باید از وضعیت ناگوار در آذربایجان با خبر شوند.

XS
SM
MD
LG