لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۶ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۵۶

هیسم: مذاکرات مستقیم صلح برای آینده افغانستان اهمیت حیاتی دارد


نیکولاس هیسم

نماینده خاص منشی عمومی سازمان ملل متحد برای افغانستان می گوید: زمان آن فرا رسیده که گفتگو های مستقیم صلح در این کشور آغاز شود.

نیکولاس هیسم دیروز گزارش خود را در مورد افغانستان به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرد.

وی گفت: با آنکه افغانستان در حال حاضر با چالش های روبرو است، در عرصه های اقتصادی، امنیتی و سیاسی پیشرفت کرده اما به گفته او، مذاکرات مستقیم صلح برای آینده این کشور اهمیت حیاتی دارد.

آقای هیسم برای کامیاب شدن پروسه صلح در افغانستان، بر حمایت بین المللی و منطقه یی تأکید کرد:

" به خاطری مهم است که همه جوانب دخیل به شمول جامعه بین المللی و به صورت خاص کشور های همسایه در منطقه پیام یکسان داشته باشند. یک پیام واضح و قوی که حالا وقت آن فرا رسیده تا مذاکرات صلح به صورت مستقیم آغاز شود."

نماینده خاص منشی عمومی سازمان ملل متحد برای افغانستان همچنان در سخنرانی به شورای امنیت، تأکید کرد که صلح روی ظرفیت های حکومت تأثیر مثبت دارد و در فضای صلح آمیز مشکلات اقتصادی، امنیتی و سیاسی حل شده می تواند:

" در دراز مدت، صلح یک پدیده تجملی نبوده بلکه یک نیاز است. تا زمانی اداره های سیاسی و امنیتی افغانستان و همچنان اقتصاد این کشور پیشرفت ثابت نمی کند که مردم آن برای یک زنده گی مشترک راهی پیدا نکنند."

آقای هیسم با اشاره به شورش های طالبان مسلح گفت: طوریکه جنگ ها روی فضای موثر گفتگو ها سایه می افگند، به همان اندازه ندای صلح را بیشتر بلند می کند.

نماینده سازمان ملل متحد برای افغانستان همچنان از نیرو های امنیتی افغان بخاطر مبارزه شان با طالبان مسلح ستایش کرد و افزود: با آنکه این نیرو ها با فعالیت های شان نشان می دهند که علیه طالبان دست بالا دارند، باز هم تأمین امنیت در مناطق دور افتاده با چالش های روبرو است.

وی در بخش اخیر سخنرانی اش در شورای امنیت سازمان ملل متحد ابراز امیدواری کرد که افغان ها بتوانند در ماه مبارک رمضان، در فضای صلح آمیز به عبادت بپردازند.

XS
SM
MD
LG