لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۲۳

کنسرت برای مبارزه با بی عدالتی


زمانی که هنرمندی از هنرش برای مبارزه سیاسی و مبارزه با بی عدالتی، از بین بردن فقر و کمک به حقوق بشر کار گرفته، خیلی موثر واقع شده است.

شاعر با سرودن شعر، نویسنده ای با نوشتن کتاب، نقاش با تصویر کشیدن رنج و عذاب و آواز خوان با اجرای آهنگی درد اجتماع را برملا ساخته، اجتماعی را بیدار می کند، مردمی را بر می انگیزد و اریکه نشینان قدرت را در ترس و هراس می اندازد.

باور به این است که وظیفۀ هنرمندی که به خاطر مردم بالا رفته، از مردم بهرۀ مالی گرفته و با دستمزدی که از مردم به دست آورده خوب زندگی کرده، وظیفه دارد در زمانی که ملتی گرفتار به مشکلی می ‌شود، به راه بیافتد و حداقل کاری را که می ‌تواند بکند.

این بار گروه موسیقی راک ایرلندی یوتو در امریکای شمالی کنسرت های اجرا کرده و در جریان آن از مردم خواسته تا آزادی و رهایی فعالان سیاسی و خبرنگاران را از حکومت آذربایجان بخواهند.

گروه موسیقی راک یو تو ایرلند در شهر مونتریال کانادا کنسرتی اجرا کرد و تعداد زیاد مردم این کنسرت را تماشا کردند. آنها رقص می کردند، آهنگ را تکرار می کردند و از خوشی فریاد می کشیدند.

بونو آواز خوان اصلی این گروه در میان شور و هیجان اشتراک کننده گان به مردم گفت که از فعالان و حامیان آزادی و دیموکراسی حمایت کنند و به افتخار آنانی آهنگ می سراید که از بیان نظریات شان ترس و هراس ندارند.

بونو در ستیژ در برابر هزاران تماشاچی از خدیجه اسماعیلووا خبرنگار زندانی بخش آذری رادیو آزادی و پنج فعال زندانی دیگر انار مامدلی، لیلایونس، رسول جعفروف و انتقام علییف نام گرفت و در این کنسرت به کمک پورجکتور عکس های آنها به مردم نشان داده شد.

بونو گفت:

" سلام به آنانی که آزادی می سازند!

بیایید که برای عفو آهنگ بخوانیم!

همین لحظه شش تن از دوستان ما در عقب دروازه های زندان اند و جرم آنها این است که فکر خود را بیان کرده اند و واقعیت را گفته اند."

خدیجه اسماعیلواه از فساد اداری گزارش تحقیقاتی ارایه کرد که در آن خانوادۀ الهام علییف دست داشت. این خبرنگار رادیو آزادی از سال گذشته به این سو، در حبس به سر می برد.

بونو آواز خوان گروه راک ایرلند در یک پیامی به الهام علییف رییس جمهور آذربایجان گفت:

"اگر به این دوستان ما آسیبی برسد، ما شما را مسوول می دانیم."

گروه یوتو در صفحهء انترنتی خود ابراز تاسف نموده که حکومت آذربایجان، به سازمان عفو بین المللی اجازه نه داده تا نماینده اش را جهت اشتراک در مراسم رقابت های المپیک اروپایی در باکو پایتخت این کشور اعزام نماید.

ادارهء ایتلاف سازمان های بین المللی و محلی نظارت بر حقوق بشر بنام"سپورت برای حق" که این کنسرت یوتو را تمویل کرده و گفته است که جهانیان باید از وضعیت ناگوار در آذربایجان با خبر شوند.

XS
SM
MD
LG