لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۴۵

"روسیه با الحاق کریمیا، آزادی و دیموکراسی را سرکوب کرد"


گزارش تازه فریدم هاوس یا خانه آزادی، روسیه را مخالف دیموکراسی در منطقه ایرو آسیا خوانده است.

فریدم هاوس در گزارش تازه اش می گوید، ولادیمیر پوتین با الحاق شبه جزیره کریمیا با کشورش و همچنان حمایت جدایی طلبان در شرق اوکراین باعث سرکوبی پیشرفت ها در عرصه آزادی و دیموکراسی نه تنها در روسیه بلکه در کشور های همسایگی اش هم شده است.

سایلوانا حبدک کلاچکوفسکا نویسنده این گزارش سالانه می گوید:

"پس از آنکه روسیه برای بی ثبات ساختن حکومت نوپای دیموکرات اوکراین تلاش هایش را آغاز کرد، در داخل کریملین نیز اقدامات علیهء آزادی و دیموکراسی آغاز شد."

بر اساس گزارش فریدم هاوس، مقامات روسی در داخل کشور مخالفت شان را با اعضای اپوزسیون، رسانه ها و اعضای جامعه مدنی نیز آغاز کردند.

به گفته این گزارش، تلاش ولادیمیر پوتین برای مقاومت در برابر تحریم های غرب و توجیه اقدامات حکومت اش در اوکراین، باعث شده تا زمینۀ یک پروپاگند جدید را برای روسیه ایجاد کند.

کلاچکوفسکا می گوید:

"با در نظر داشت مناطق ایروآسیا تمرکز فریدم هاوس بر روسیه بود، بخصوص از سال 2012 میلادی زمانیکه ولادیمیر پوتین بار دیگر به قدرت رسید و اقدامات سرکوب کننده را آغاز کرد. به نظر من در 2014 میلادی تفاوت این بود که روسیه در سطح بین المللی منزوی شد و یک شکل نو را اختیار کرد."

فریدم هاوس افزوده است، پروپاگند از سوی رسانه های تحت کنترول حکومت روسیه و همچنان تمرینات نظامی این کشور، نگرانی ها را در کشور های ایرو آسیا ایجاد کرده و بالای تلاش ها برای تأمین دیموکراسی تأثیر منفی نموده است.

با آنکه روسیه توجه خاص فریدم هاوس یا خانه آزادی را امسال حاصل کرده بود، اما در گزارش این موسسه اقدامات علیه دیموکراسی در آذربایجان به مراتب جدی و قابل نگرانی بیشتر از روسیه، تاجیکستان و بلاروس خوانده شده است.

در این گزارش آمده است که بسیاری از خبرنگاران در این کشور تهدید به مرگ شده و همچنان ده ها مخالف رژیم در طول سال به اتهامات دروغین زندانی شدند.

XS
SM
MD
LG