لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۳۶

تلاش کشورها برای تغییر جغرافیای افغانستان به قیمت خون آنان تمام خواهد شد


انجنیر محمد خان معاون اول ریاست اجرائیه

انجنیر محمد خان معاون اول ریاست اجرائیه می گوید که هیچ کشوری به تغییر جغرافیای افغانستان پیروز نخواهد شد و این تلاش به قیمت خون آنان تمام خواهد شد.

با شدت گرفتن نا امنی ها و تلاش مخالفان مسلح دولت برای پیشروی در افغانستان، ریاست اجرائیه می گوید که هیچ کشوری با استفاده از مخالفان مسلح دولت قادر نخواهد شد که جغرافیه این کشور را تغییر دهد.

معاون اول ریاست اجرائیه حکومت هر چند طالبان را به صلح فرا می خواند اما می گوید که تلاش های کشورها برای ناکامی افغانستان به قیمت خون شان تمام خواهد شد.

انجنیر محمد خان تأکید می ورزد که مردم افغانستان حاضر اند به قیمت خون شان چنین تلاش ها را مهار کنند:

"اگر کشورهای استعمارگر و یا دهشت گر در تلاش تغییر جغرافیای این کشور باشند جز با ریختن خون تمام خواهد شد.

همه این گروه را به صلح دعوت می کنیم که بیایند و صلح را بپذیرند در فضای صلح، انسانیت و برادری زنده گی کنند."

ریاست اجرائیه افغانستان پیش از این گفته است که همزمان با پیشبرد گفتگوهای صلح با طالبان مسلح، نیروهای امنیتی برای رویارویی با این گروه آماده بوده و بیشتر تجهیز خواهند شد.

با این همه کارشناسان سیاسی، سیاست خارجی افغانستان و موقف این کشور در برابر مخالفان مسلح دولت را مورد انتقاد قرار می دهند.

آنان می گویند: وقت آن است تا حکومت افغانستان از یک موضع تند با گروه های مخالف مسلح سخن بزند و به نرمش در برابر آنان پایان دهد در غیر آن سیاست های همراه با تضرع نتیحه یی در پی نخواهد داشت.

احمد سعیدی یکی از این کارشناسان می گوید که اگر کرسی نشینان به چنین سیاست های ناکاره اش در برابر طالبان پایان ندهند مردم این کشور را بیشتر به کام تباهی فرو خواهند برد و این چنین سیاست ها شرم آور و ننگین است:

"اینها نه برای صلح استراتیژی دارند و نه برای امنیت و نه سخنان شان درد مردم را دوا می تواند.

همین سیاست ها مردم افغانستان را تباه و برباد کرده است طالب در برابر صلح خواهی افغانستان آدم می کُشد هر کسی که با خون ریزی های طالب صلح می خواهد سیاست گر عاقل نیست خیلی سیاست کودکانه دارد."

این همه انتقاد ها در حالی در چند روز اخیر رد و بدل می شود که این روزها مخالفان مسلح دولت بیشتر از گذشته برای نا امن ساختن افغانستان تلاش می ورزند و حتی توانستند دو ولسوالی ولایت قندز را تصرف کنند و ساختمان شورای ملی را هدف حمله گروهی قرار دهند.

با این همه کارشناسان سیاسی می گویند که تلاش های حکومت افغانستان برای انجام گفتگو های صلح زمانی نتیجه خواهد داد که در برابر مخالفان مسلح دولت از موضع قدرت سخن بزند و نیروهای امنیتی کشور را بیشتر تجهیز و تقویت نماید.

نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG