لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۰۲

عزیز: نقش پاکستان در مذاکرات صلح افغانستان، صرف زمینه سازیست


سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی و روابط خارجی صدراعظم پاکستان

سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی و روابط خارجی صدراعظم پاکستان، دیروز به رادیو آزادی گفت که در ظرف چند ماه روابط میان کابل و اسلام آباد خیلی بهتر از امروز خواهد شد.

این مقام ارشد پاکستانی تائید کرد که پاکستان در فراهم سازی زمینهء گفتگو ها میان نماینده های کابل و طالبان نقش بازی می کند.

سرتاج عزیز گفت، مذاکرات صلح افغانستان یک مسالهء بین افغان ها است، و لی پاکستان می تواند برخی از مخالفان مسلح کابل را وادار به اشتراک درین مذاکرات سازد.

او گفت:

" مذاکرات صورت گرفته و امیدواریم در کاهش شورش تا حدی کمک کند. یک نشست ماه گذشه چنانکه که در رسانه های افغانستان هم انعکاس یافت در اورومچی برگزار شد. احتمال برگزاری جلسهء دیگر نیز است اما محل و تاریخ آن تا به حال روشن نشده. این مذاکره یک مسالهء بین افغانهاست و ما زمینه سازی می کنیم. آنها بین خود تصمیم می گیرند. اما اگر نشست مثل بار گذشته در چین برگزار شود ما می توانیم در تنظیم آن کمک کنیم و همچنین تلاش می کنیم که شماری از افراد را وادار سازیم تا درین نشست شرکت کنند. بناً نقش ما زمینه سازی خواهد بود، نه چیزی بیشتر از آن. "

سرتاج عزیز افزود که مذاکرات تا حال به مرحلهء نرسیده که در صورت ادامهء آن حملات شورشیان متوقف خواهند شد.

محمد اسماعیل قاسمیار رئیس روابط بین المللی شورای عالی صلح افغانستان در واکنش به اظهارات سرتاج عزیز از آغاز مذاکرات استقبال کرد.

او گفت:

" ما استقبال می کنیم از آغاز مذاکرات و پیشبرد مذاکرات اگر تغییری در ذهنیت و ستراتیژی حکومت پاکستان مخصوصاً بخش نظامی آن آمده باشد که آنها صادقانه همکاری بکنند. من باور دارم که رهبری طالبان که آنجا مهمان هستند رعایت میزبان خود را هم دارند، ملاحظاتش را دارند. "

مشاور امنیت ملی و امور بین المللی صدراعظم پاکستان به رادیو آزادی گفت حملات نیروهای پاکستانی در وزیرستان به زیر بنا های شبکه های تروریستی آسیب رسانیده است.

به باور سرتاج عزیز اگر اسلام آباد این عمیات را به راه نمی انداخت، مشکلات امروز افغانستان بیشتر ازین می بود.

او گفت:

" فکر می کنم پاکستان گام های خیلی مصمم را برای کنترول تروریزم برداشته است که خیلی بالای وضعیت افغانستان تاثیر گذاشته. اگر ما عملیات ضرب عضب را برای تخریب زیر بنا های شبکه های تروریستی انجام نمیدادیم، مشکلات افغانستان خیلی خرابتر از حالا می بود. "

در چند هفتۀ اخیر از تماس های غیر رسمی میان نمایندگان حکومت و جامعۀ مدنی با شورشیان طالب در قطر، چین و در اوسلو گزارش شد که امیدواری های یک راه حل مسالمت آمیز را به همراه داشت ولی حملۀ روز دوشنبه بر مقر شورای ملی و تشدید جنگ در شمال شک و تردید در بارۀ تلاش های صلح را عمیق تر ساخت.

حتی گفته شد که ادامۀ چنین حملات شاید نشانۀ از دو دسته گی و اختلافات درونی طالبان باشد.

اما جاوید کوهستانی، تحلیلگر مسایل افغانستان و منطقه به این باور است که جریان جنگ از سوی نهاد های تروریستی و استخباراتی در منطقه مدیریت می شود و تشدید حملات برای امتیاز گیری بیشتر در مذاکرات می باشد:

" طالبان مستقل نیستند صلاحیت و ظرفیت تصمیم گیری در مسایل کلان افغانستان از صلاحیت طالبان بالاتر است. سایر دستگاه های استخباراتی و نهادهای تروریستی دیگری هستند که حداقل جریان جنگ را مدیریت می کنند. "

پاکستان که در زمان حاکمیت طالبان در افغانستان یکی از حامیان رژیم به رهبری ملا عمر بود، گفته می شود نفوذ قابل ملاحظه بالای طالبان دارد.

گزارش ها نیز از حضور شماری از رهبران طالبان در شهر های پشاور، کراچی و کویته نشر شده اند.

XS
SM
MD
LG