لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۷:۵۸

به علت نا امنی ها برخی مراکز صحی وزارت صحت، مسدود شده است


جنگ ها و نا امنی های اخیر در کشور سبب شده تا وزارت صحت عامه در برخی از مناطق مراکز صحی را مسدود بسازد.

مقامات وزارت صحت عامه افغانستان می گویند، بخاطر نا امنی آنها نمی توانند در ولایات هلمند و قندز خدمات صحی را طوری که لازم است به مردم انجام دهند.

وحید الله مایار سخنگوی این وزارت روز چهار شنبه در صحبت به رادیو آزادی درمورد گفت:

" با تاسف جنگ های اخیری که در دو ولسوالی قندز صورت گرفت سبب شد که در ولسوالی چهار دره ولایت قندز یک مرکز صحی و یک مرکز اساسی در قسمت تپه بریده مسدود شده و در ولایت هلمند در اثر جنگ های که رخ داده در ولسوالی موسی قلعه یک کلینیک مرکز جامع صحی مسدود شده در ضمن در ولسوالی سنگین یک مرکز صحی مسدود گردیده و همچنان در نوزاد هم یک کلینیک صحی بسته شده است. "

آقای مایار می افزاید، این مراکز صحی تا زمانی که امنیت تامین نگردد و کارمندان شان به این ولایات بر نگردند مسدود خواهد بود.

این موضوع در حالی مطرح می شود که در مناطق مختلف ولایات هلمند و قندز جنگ جریان دارد و برخی از خانواده ها بی جا شده و در وضعیت بد صحی قرار دارند.

خبرنگار رادیو آزادی از ولایت قندز می گوید، همین حالا هم در اثر نا امنی در بعضی مناطق این ولایت بسیاری مردم در حالتی بد قرار دارند، راه های مواصلاتی بند بوده وبه خدمات صحی دسترسی ندارند.

برخی از باشنده های ولایت قندوز به رادیو آزادی گفتند، اگر جنگ همچنان ادامه یابد به علت کمبود ادویه و خدمات صحی زندگی زنان و اطفال به خطر مواجه خواهد شد.

آنها می گویند در بعضی مناطق این ولایت که مراکز صحی فعال است ادویه در آن وجود ندارد.

دو تن از باشنده های ولایات قندز و هلمند در مورد گفتند:

" نامم حشمت الله است یکتن از باشنده گان ولسوالی چهار دره ولایت قندز هیچ مرکز صحی نیست کلینیک ها دوا ندارند. اینجا یک کلینیک جور شده اما داکتر نیست دوا نیست نمی فهمم که دولت خود را فریب می دهد یا ما را. "

" نام من مجیب است یکتن از باشنده گان ولایت هلمند در منطقه ما نه داکتر است نه دوا کلینیک ها بسته است نه کسی از ما پرسان می کند ما از حکومت می خواهیم که به زندگی ما توجه کند و مراکز مسدود شده را دو باره باز کند. "

آنها از طرف های درگیر در جنگ می خواهند که به زندگی افراد ملکی توجه کنند و به کارکنان صحی اجازه بدهند که در مناطق دور دست رفته و خدمات را انجام دهند.

این درحالیست که براساس گزارش ها در برخی مناطق افغانستان بخصوص در چند ولایت شمال این کشور جنگ ها شدت یافته و گفته میشود که اگر وضعیت همینگونه ادامه یابد خدمات صحی برعلاوه هلمند و قندوز در شماری از مناطق دیگر نیز متوقف خواهد شد.

ذکیه حکیمی

XS
SM
MD
LG