لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۷:۱۴

منلی: هدف از اظهارات اخیر سرتاج عزیز، امتیاز طلبی است


شورای امنیت ملی افغانستان می گوید، اظهارات مشاور امنیت ملی و روابط خارجی صدراعظم پاکستان مبنی بر اینکه عملیات های نظامی در وزیرستان به نفع امنیت افغانستان بوده است، حقیقت ندارد.

نجیب الله منلی مشاور فرهنگی شورای امنیت ملی افغانستان روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت که عملیات های نظامی در وزیرستان ناکام بوده و سبب شده که شماری زیادی از مخالفین مسلح به افغانستان بیایند.

آقای منلی گفت، مقامات پاکستانی این اظهارات را بخاطرامتیاز طلبی مطرح می کنند و نیاز است تا آن کشور برای ثبات افغانستان همکاری های حقیقی را انجام دهد:

"این اظهارات سرتاج عزیز بدور از واقعت است، عملیات که آنان در وزیرستان انجام دادند در حقیقت مخالفین افغانستان و طالبان پاکستانی را طوریکه لازم بود تضعیف نساخت، اگر جنبه منفی آنرا ببینیم آنعده مخالفین که از پاکستان فرار کردند در افغانستان به عملیات ها آغاز کردند."

سرتاج عزیر مشاور امنیتی و روابط خارجی صدراعظم پاکستان گفته است که اگر آنان در وزیرستان عملیات نظامی را انجام نمی دادند وضعیت امنیتی در افغانستان بدتر از حالا می بود.

آقای عزیز در یک مصاحبه اختصاصی به رادیو آزادی گفته است که موجودیت جنگجویان خارجی در افغانستان یک مشکل بزرگ است و باید کشور های منطقه مشترکاً در برابر آنان مبارزه کنند.

از سوی دیگر مشرانو جرگه افغانستان پاکستان را در ناامنی های افغانستان دخیل دانسته می گوید که این کشور هرگز با افغانستان همکاری صادقانه نکرده است.

فضل الهادی مسلمیار رییس این جرگه به رادیو آزادی گفت که اظهارات اخیر سرتاج عزیز برعکس به معنی افزایش ناامنی ها در افغانستان می باشد:

"به گفته سرتاج عزیز خو واقعاً پیشرفت صورت گرفته و به نظر آنان پیشرفت همین است که ناامنی، حرج ومرج و جنگ ها در افغانستان مردم این کشور به خاک و خون کشانیده شود.

در وزیرستان آنان عملیات نکردند بلکه به مردم آن دستور دادند که به افغانستان بروند و در این کشور جنگ کرده و ولایات افغانستان را اکمال کنند در غیر آن این حالت در افغانستان نمی بود و من این گفته های آنان را رد کرده تقبیح می کنم."

آقای مسلمیاری می گوید، کشور های منطقه باید تلاش کنند تا در برابر مخالفین مسلح و تروریستان که از پاکستان به افغانستان فرستاده می شوند مشترکاً مبارزه کنند.

اما مقامات پاکستانی همواره ادعاهای را در مورد اینکه آنان گروه های تخریب کار را به این کشور می فرستند رد کرده اند.

کارشناسان سیاسی می گویند که پاکستان با این اظهارات می خواهد خود را بی گناه ثابت کرده اما به گفته آنان این کشور هرگز پالیسی شفاف و صادقانه در برابر افغانستان نداشته است.

این کارشناسان پیشنهاد می کنند که حکومت افغانستان باید به کمک جامعه جهانی بالای پاکستان فشار وارد کند تا از دامن زدن به ناامنی ها در این کشور دست بردارد.

گزارش از تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG