لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۳۴

عزیز چهودری: تفاهمنامه استخباراتی از سوی افغانستان تصویب نشده است


عزیز چهودری معین وزارت خارجه پاکستان می گوید، تفاهمنامه تبادل معلومات استخباراتی میان افغانستان و پاکستان از سوی حکومت افغانستان تصویب نشده است.

آقای چهودری هنگام سخنرانی روز پنجشنبه به کمیته روابط خارجی مجلس سنای پاکستان تائید کرد که میان استخبارات آی اس آی پاکستان و ریاست امنیت ملی افغانستان در باره گفتگوهای صلح توافق صورت گرفته ولی هنوز از جانب افغانستان تصویب نشده است.

پس از اینکه خبر چنین تفاهمنامه باعث اعتراض های شدید در افغانستان شد، رئیس جمهور این کشور گفت که هنوز این تفاهمنامه امضا نشده ولی اعتراض کنندگان بازهم اصرار داشتند که این توافق نهایی شده است.

قرار است نورالحق علومی وزیر داخله افغانستان هفته آینده از پاکستان بازدید کند و بر علاوه مسایل دیگر در باره توافقنامه امنیتی با مقامات این کشور صحبت کند.

آقای علومی در باره افزایش حملات شورشیان طالب و راه های جلوگیری از آن نیز با مقامات پاکستانی گفتگو خواهد کرد.

همچنین گفته شده که آقای علومی یک پیام خاص از سوی رئیس جمهور افغانستان به صدراعظم پاکستان خواهد سپرد.

پس از حمله روز دوشنبه بر مقر شورای ملی در کابل، استخبارات افغانستان اتهام وارد کرد که این حمله از سوی یک افسر استخبارات آی اس آی پاکستان بنام بلال در پشاور سازماندهی شده بود.

از سوی دیگر صدراعظم پاکستان و مشاور وی سرتاج عزیز روز پنجشنبه به مشرانو جرگه این کشور گفتند که اسلام آباد آماده است تا زمینه گفتگو میان حکومت کابل و طالبان در چند هفته آینده را فراهم کند.

سرتاج عزیز به کمیته روابط خارجی مجلس سنای پاکستان گفت: پاکستان آماده است تا برای آغاز گفتگو میان حکومت افغانستان و طالبان افغانی هر نقش ممکن را بازی کند.

XS
SM
MD
LG