لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۷:۴۲

خشونت علیه زنان در 4 ولایت شمال افغانستان افزایش یافته است


مسوولان دفتر ساحوی كمیسیون حقوق بشر در شمال افغانستان در مورد افزایش خشونت در برابر زنان در چهار ولایت شمال، بلخ، جوزجان، سرپل و سمنگان ابراز نگرانی می كنند.

فوزیه نوابی مسوول بخش زنان دفتر ساحوی كمیسیون حقوق بشر در زون شمال در صحبت با رادیو آزادی گفت كه میزان خشونت ها در برابر زنان افزایش یافته و بیشتر آنان دست به خود كشی می زنند و گاهی هم قربانی قتل های ناموسی می شوند.

فوزیه نوابی گفت: اكثراً نوع خشونت كه علیه زنان انجام می شود، از تهدید آغاز شده و شامل لت و كوب، فرار از منزل، ازدواج های اجباری، عدم دسترسی به تحصیل و خودکشی می شود.

نوابی می گوید كه از آغاز سال تا كنون 34 مورد خشونت در این کمیسیون به ثبت رسیده است:

"خشونت ها افزایش یافته، میزان خودكشی زنان هم بالا رفته است، این برای نهاد های مدافع حقوق زنان نگران كننده است."

در پاسخ به این سؤال كه چی مسایل سبب افزایش خشونت ها علیه زنان شده است، خانم نوابی گفت كه عدم رسیدگی به موقع محاكم به قضایای خشونت، موجودیت فقر بیش از حد در خانواده ها و پائین بودن سطح سواد در جامعه، عوامل اساسی افزایش خشونت می باشد.

تنها كمیسیون حقوق بشر افغانستان در مورد افزایش میزان خشونت علیه زنان در سه ماه نخست سال در زون شمال ابراز نگرانی نمی كند، بلكه مسوولان سایر نهاد های مدافع از حقوق زنان نیز در مورد افزایش خشونت علیه زنان در این زون نگران اند.

ملالی عثمانی مسوول دفتر معاونت دفاع از حقوق زنان در زون شمال كشور می گوید كه نسبت به سال گذشته خشونت علیه زنان در ولایات سرپل، بلخ و سمنگان 20 درست افزایش یافته است.

خانم عثمانی در صحبت با رادیو آزادی گفت كه بیشترین نوع خشونت علیه زنان را خودكشی دختران جوان و تازه عروس تشكیل می دهد.

به گفته مسوول دفتر معاونت دفاع از حقوق زنان، از آغاز سال تا اكنون بیش از 120 قضیه خشونت در این سه ولایت در این دفتر به ثبت رسیده اند.

عثمانی در رابطه افزود:

" از آغاز سال تا اكنون كه سه ماه می شود، 120 قضیه خشونت را به ثبت رسانده ایم، كه قابل نگرانی است."

خواستیم در رابطه به افزایش میزان خشونت علیه زنان در بلخ نظر نهاد های عدلی را نیز با خود داشته باشیم، اما مسوولان این نهاد ها حاضر به گفت و گو نشدند.

در حالی نهاد های مدافع حقوق بشر از افزایش میزان خشونت ها علیه زنان ابراز نگرانی می كنند، كه هنوز هم كمیسیون حقوق بشر بنابر نا امنی موجود از ثبت قضایای بیشتر در مناطق دور دست باز مانده است.

مجیب الرحمن حبیب زی، بلخ

XS
SM
MD
LG