لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۱۴

گروه دولت اسلامی به یک تهدید جهانی مبدل شده است


نقاط مختلف جهان دیروز شاهد حملات مرگبار بودند.

تونس، جایکه یک مرد مسلح ده ها تن را در یک استراحتگاه ساحلی کشت.

کویت، جایکه یک انتحار کننده با هدف قرار دادن یک مسجد شیعه ها باعث کشته شدن ده ها تن گردید.

همچنان نزدیک به دو صد نفر در اثر جنگ ها در سوریه و سومالیا کشته شدند.

فرانسه نیز شاهد یک حمله تروریستی بود.

این همه حملات خونین دیروز رخ دادند.

پنتاگون می گوید: هنوز پیش از وقت است که گفته شود آیا این همه حملات هماهنگ شده بودند یا خیر؟ این در حالیست که مسوولیت بیشتر حملات دیروز را گروه تندرو دولت اسلامی معروف به داعش بدوش گرفت.

جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا می گوید: تاکنون شواهدی در دست نیست که نشان دهند حملات تروریستی در فرانسه، تونس و کویت هماهنگ شده باشند:

"شواهدی در دست نیست که نشان دهند که این سه حمله تروریستی هماهنگ شده باشند. یگانه چیز مشترک در این حملات این است که همه حملات تروریستی بودند."

حمله در تونس زمانی رخ داد که یک مرد مسلح سیاحان خارجی را در بیرون یکی از هوتل های ساحلی هدف تیر اندازی قرار داد، در این حمله 39 نفر که بیشتر شان اتباع اروپا بودند، کشته شدند. بعداً گروه داعش در یک پیام تویتر مسوولیت این حمله را بدوش گرفت.

حمله بر مسجد شیعه ها در کویت که نمازگزاران را در جریان ادای نماز جمعه هدف قرار داد، 27 کشته از خود برجا گذاشت. مسوولیت این حمله نیز از سوی گروه داعش به عهده گرفته شد.

حمله به هدف تصرف شهر کوبانی در سوریه از سوی همین گروه 146 غیر نظامی را کشت و جنگجویان گروه الشباب در سومالیا با بلند کردن بیرق دولت اسلامی بر یک پایگاه اتحادیه افریقا پنجاه نفر را سر بریدند.

تمامی حملات در حالی صورت گرفتند که مسلمانان در سراسر جهان از ماه مبارک رمضان که ماه صلح آمیز است، تجلیل می کنند.

تشدید حملات از سوی گروه تندرو داعش نگرانی های زیاد را در سراسر جهان به وجود آورده است.

پاول سالم معاون انستیتیوت شرق میانه در واشنگتن می گوید: گروه تندرو دولت اسلامی تلاش دارد تا جاگزین شبکه القاعده شود و بیشتر از القاعده ترس و وحشت را در میان مردم در سراسر جهان برانگیزد.

به گفته وی، گروه داعش در حال حاضر به یک تهدید جهانی مبدل شده است.

از سوی دیگر تونی ابوت صدراعظم آسترالیا گفته است که این گروه به یک فرقه مرگ مبدل شده است.

گروه داعش که بخش های زیادی عراق و سوریه را در حال حاضر تحت کنترول دارد نگرانی های را بوجود آورده که گویا این گروه در پی گسترش حضورش در دیگر کشور های نیز است.

XS
SM
MD
LG