لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۶ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۴۵

نبیل: مشکلات امنیتی در ماه های آینده بیشتر خواهد شد


به سلسله خبرهای از انفجار و حملات در نقاط مختلف افغانستان، حالا ریاست عمومی امنیت ملی می گوید که در ماه های آینده مشکلات در کشور بیشتر می گردد.

رحمت الله نبیل رییس عمومی امنیت ملی این حرف را روز شنبه در جلسه استجوابیه ولسی جرگه بیان کرد.

اما آقای نبیل گفت که نیروهای امنیتی افغان آماده گی لازم را بخاطر دفع حملات دشمن دارند:

" سال 2015 و فعلاً مشکلات که ما با آن روبرو هستیم وکیل صاحبان مه امروز برای شما می گویم که در ماه های بعدی مشکلات ما از این بیشتر می شود به دلایل مختلف و این بدین معنا نیست که نیروهای امنیتی شما خدای نخواسته به حل این مشکلات نایل نخواهد آمد، آماده گی لازم گرفته شده."

آقای نبیل همچنان گفت که ریاست عمومی امنیت ملی طرحی را آماده ساخته که بر اساس آن، چگونگی دفع و خنثی سازی پلان و حملات مخالفین مسلح در شش ماه آینده واضح گردیده است.

ولسی جرگه روز شنبه بخاطر دلیل افزایش ناامنی ها در کشور وزیر داخله، رییس عمومی امنیت ملی و رییس اوپراسیون وزارت دفاع را به جلسه استجوابیه فرا خواند.

در این جلسه افضل امان رییس اوپراسیون وزارت دفاع نیز گفت که هنوز هم کشور با تهدیدات مخالفین مسلح روبرو است.

به گفته آقای امان، در چهار ماه گذشته در تمامی نقاط افغانستان تروریزم فعالیت های خصمانه خود را انجام داده است:

" در چهار ماه اخیر خونین ترین جنگ در سطح افغانستان از جانب تروریزم طالبان و حامیان آنها در افغانستان ادامه داشت همه ما در جریان هستیم که پلان های عملیاتی در هر نقطه که دشمن را سرکوب کنیم هیچ نقطه از نقاط افغانستان وجود ندارد که در آنجا تروریزم فعالیت های خصمانه خود را ادامه نداده باشند. "

آقای امان همچنان گفت: بخاطر دفع حملات دشمن نیروهای اردوی ملی در روز های اخیر صدها عملیات پیشگیرانه را انجام داده اند.

به گفته آقای امان، اگر چنین عملیات ها صورت نمی گرفت، مردم افغانستان شاهد تهدیدات بیشتر امنیتی می بودند.

این حرف ها پس از آن مطرح شد که اعضای ولسی جرگه روی کارکردهای ارگان های امنیتی انتقاد کردند.

آنها بار دیگر ابراز نگرانی کردند که اگر مقامات امنیتی اقدام جدی نکنند، همه روزه یک، یک ولسوالی بدست طالبان سقوط خواهد کرد.

در این حال نورالحق علومی وزیر داخله که در این نشست حضور داشت گفت که همه روزه به طور اوسط 10 سرباز پولیس در جنگ کشته می شوند.

باآنکه آقای علومی تأکید کرد که نیروهای امنیتی توانایی مقابله با دشمن را دارند، اما از کمبود تجهیزات شکایت نمود:

" از یک پولیس محلی چه توقع داشته باشم که پولیس ما هنوز هم ممکن است در طول سال بتوانیم سلاح مدرن برایش بدهیم و پولیس محلی ما با سه شاجور چقدر زمان می تواند مقاومت کند و بعد از آن چه باید بکند با کمبود تجهیزات هوایی نیز روبرو هستند."

ارگان های امنیتی افغان در حالی به جلسه استجوابیه ولسی جرگه حاضر شدند که هم اکنون درگیری شدید میان مخالفین مسلح با نیرو های افغان در ولایات هلمند، قندز، بدخشان، نورستان، کنر و لوگر جریان دارد.

برخی از کارشناسان امنیتی و نظامی افغان می گویند که با در نظر داست وضعیت امنیتی در کشور و میزان تهدیدات مخالفین مسلح، مردم و حکومت باید مشترکاً از یک موضع واحد در برابر پلان و حملات دشمن اقدام جدی نمایند.

فرشته ندا

XS
SM
MD
LG