لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۳۳

"اطفال در افغانستان فشار های جنگ را متحمل می شوند"


نشریه سازمان ملل متحد

نشریه خبری سازمان ملل متحد با اشاره به گزارش تازه این سازمان در مورد اطفال در افغانستان نوشته است که "اطفال در افغانستان فشار های جنگ را متحمل می شوند."

در این مطلب آمده است که کشتار و معلول ساختن اطفال توسط مواد انفجاری در مناطق پر نفوس و یا هم استفاده از اطفال به عنوان انتحاری همه نقض آشکار حقوق بشر و قوانین بین المللی برای اطفال و حقوق بشر است.

نشریه به نقل از این گزارش سازمان ملل متحد که بروز پنجشنبه نشر شد نوشته است که از آغاز سپتمبر 2010 میلادی تا ختم دسمبر 2014 میلادی 2302 طفل در افغانستان کشته شده در حالیکه 5 هزار و چهل و هفت طفل دیگر زخم برداشته اند.

به گفته نشریه خبری سازمان ملل متحد، تنها در سال 2014 میلادی 2502 کودک در افغانستان کشته و زخمی شده اند.

سازمان ملل متحد برای نخستین بار در 2007 میلادی به جمع آوری ارقام اطفال کشته و زخمی شدهء افغان آغاز کرد.

نشریه همچنان سخنان لیلا زرگاوا نماینده خاص منشی عمومی سازمان ملل برای اطفال و درگیری ها مسلحانه یاد آور شده که گفته است، این رقم بلند تلفات کودکان در افغانستان نشان می دهد که کودکان فشار های جنگ را متحمل شده و متأسفانه این روند ادامه دارد.

با وجود این همه نگرانی ها نشریه سازمان ملل متحد، دولت و نیرو های افغانستان را ستوده و نوشته است که حکومت و نیرو های امنیتی افغان تا حدی زیاد جلو استخدام و استفاده اطفال در جنگ را گرفته اند.

وال ستریت ژورنال

روزنامه وال ستریت ژورنال مطلبِ را در مورد دو تن از اتباع تونس نوشته که پس از سپری کردن بیش از یک دهه در زندان امریکایی ها در افغانستان، دوباره به کشور شان برگشتند.

وال استریت ژورنال می نویسد، پنتاگون در این اواخر دو تبعه تونس را که بیش از یک دهه قبل از سوی ( سی آی ای ) در افغانستان بازداشت شده بودند، بگونه مخفیانه به کشور شان فرستاده است.

روزنامه به نقل از یک مقام امریکایی که نخواسته نامش گرفته شود نوشته است که یک طیاره کارگوی نظامی امریکا در پانزدهم جون لطفی العربی الغراسی و ریدا احمد النجار را از افغانستان به تونس انتقال داد.

به گفته وی، دو مقام افغان هر دو زندانی را در پرواز به تونس همراهی کردند، زیرا این یک عملیات مشترک خوانده شده بود.

پنتاگون روز جمعه انتقال این دو مرد تونسی را تایید کرده گفت: این دو تن تا زمان انتقال به کشورشان تحت توقیف افغانستان بسر می بردند.

وال استریت ژورنال به نقل از یک وکیل مدافع نجار و الغراسی نوشته است که هر دو از سوی حکومت تونس رها شده اند.

انتقال این دو تبعه تونس شش ماه پس از آن است که ایالات متحده امریکا به عملیات بازداشت شدگان در افغانستان پایان داد.

به گفته روزنامه وال ستریت ژورنال،این یک گام قابل ملاحظه در آستانه بیرون شدن تعداد گسترده نیرو های خارجی از افغانستان بود.

پنتاگون در دسمبر 2014 گفت: تمامی بازداشت شده گان را که امریکا در افغانستان دارد، به حکومت این کشور تسلیم می کند، نجار و الغراسی آخرین زندانیان بودند که از سوی امریکا به حکومت افغانستان سپرده شدند.

وال استرایت ژورنال در ادامه می نویسد، انتقال زندانیان از سوی امریکا به حکومت افغانستان، توانایی های بدست آمده این کشور را تایید می کند. به گفته روزنامه، این در حالیست که امریکا و ناتو عملیات نظامی شان را رسماً در افغانستان به پایان رسانیده اند.

XS
SM
MD
LG