لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۵۳

تفاهمنامه به هدف تأمین صلح، با روسای شوراهای قومی امضاء شد


به سلسله تلاش ها برای تأمین صلح و امنیت در افغانستان، این بار وزارت اقوام و قبایل در یک اقدام بی پیشینه، تفاهمنامه را به این هدف با شورا های قومی کشور به امضاء رسانید.

محمد گلاب منگل وزیر اقوام و قبایل به روز یکشنبه امضای این تفاهمنامه را گام اول برای تأمین صلح در کشور خوانده و گفت، این پروسه را به تمامی نقاط افغانستان گسترش خواهند داد:

"ما میتوانیم به کمک شوراها، بزرگان و متنفذین قومی در تأمین امنیت بخصوص وحدت ملی همکاری آنان را جلب کنیم."

آقای منگل افزود که شماری از روسای شوراهای قومی این کشور در آینده های نزدیک با رییس جمهور غنی ملاقات خواهند کرد تا در خصوص چگونگی تأمین صلح در افغانستان با وی گفتگو کنند.

این تفاهمنامه در حالی امضاء می شود که قبل از این هم تلاش ها از سوی حکومت افغانستان برای برقراری صلح و امنیت در کشور صورت گرفته، اما نتیجۀ در قبال نداشته است.

در این حال شماری از روسای شوراهای قومی افغانستان نقش اقوام در تأمین صلح را برازنده خوانده می گویند که تأمین صلح و امنیت در کشور به جز از همکاری اقوام، امکان پذیر نیست.

آنان از حکومت می خواهند تا از این شورا ها استفاده درست کرده، صلاحیت صحبت با مخالفین مسلح را به آنها بدهد.

در این حال محمد اسماعیل قاسمیار مشاور امور بین المللی شورای عالی صلح افغانستان از این اقدام وزارت اقوام و قبایل ابراز خوشی کرده گفت: با انسجام اقوام، صلح در کشور تأمین خواهد شد:

"ما در شورای عالی صلح نقش بزرگان قومی را برای گرفتن تماس و زمینه سازی مذاکرات با مخالفین مسلح مهم می دانیم و بزرگان قومی می توانند برای آوردن صلح یک بازو به شورای عالی صلح و به تلاش های صلح باشند."

در این حال میرسردار ځدران یک تن از کارشناسان مسایل قومی می گوید که نیاز است تا حکومت و جهانیان در زمینه تأمین صلح و امنیت همواره از جرگه های مردمی استفاده کنند.

آقای ځدران افزود، افغانستان یکی از کشورهایست که در گذشته نیز مشکلات سیاسی و اجتماعی اش بیشتر از راه برگزاری جرگه ها حل شده و حکومت باید برای تحقق صلح نیز از همین شیوه استفاده کند.

تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG