لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۶ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۰۹:۳۶

هاشمی: یک پالیسی برای مهار کردن تهدید داعش تصویب شده است


سید ظفر هاشمی معاون سخنگوی رییس جمهوری افغانستان
سید ظفر هاشمی معاون سخنگوی رییس جمهوری افغانستان

به دنبال اوج نگرانی ها از حضور گروه دولت اسلامی معروف به داعش در افغانستان، ارگ ریاست جمهوری می گوید که جهت مهار کردن تهدید این گروه در افغانستان شورای امنیت ملی یک پالیسی مشخص را تصویب کرده است.

سید ظفر هاشمی معاون سخنگوی رییس جمهوری روز یکشنبه در صحبت با خبرنگاران در کابل گفت که در حال حاضر گروه دولت اسلامی در ولایات فراه، ننگرهار و هلمند دیده شده اند که اتباع خارجی نیز شامل َآنها استند.

"بخاطر مهار کردن تهدید داعش در داخل افغانستان، حکومت افغانستان پالیسی مشخص را در شورای امنیت تصویب کرده و به همین هدف بوده که حملات و اقداماتی از جانب نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در نقاط مختلف افغانستان براه انداخته شده و موفقانه هم بوده."

در عین حال انجنیر محمد خان معاون اول ریاست اجرائیه روز یکشنبه در میان جمعی از خبرنگاران در کابل گفت: فعالیت اعضای گروه دولت اسلامی در این اواخر در شمال شرق کشور بیشتر شده است:

" فعلاً در شمال شرق افغانستان فعالیت دشمن زیاد شده است اطلاعات می رساند که این افراد مربوط به داعش است. حضور داعش در افغانستان طبعاً به واقعیت تبدیل شده است. داعش کی ها استند؟ چگونه در افغانستان میایند این همه سوال های است که اکنون نمیخواهم در آن رابطه صحبت داشته باشم."

آقای محمد خان همچنان گفت: تاجکستان تمایل نشان داده که بخاطر جلوگیری از این تحرکات گروه دولت اسلامی در شمال شرق کشور با حکومت افغانستان همکاری کند.

وی افزود که در برخی مناطق داعش در تصادم با طالبان قرار دارد و در برخی مناطق هم قوماندانان طالبان تغییر نام کرده با این گروه پیوسته اند.

این اظهارات در حالی مطرح می شوند که رحمت الله نبیل رییس امنیت ملی روز شنبه نیز از گسترش فعالیت های گروه دولت اسلامی در کشور اظهار نگرانی کرد.

آقای نبیل به ننگرهار، ولایتی که گروه دولت اسلامی در آن فعالیت دارد اشاره کرده و گفت: در این ولایت مشکل به حدی رسیده که آنها به تنهایی آنرا حل کرده نمی توانند.

پیش از این نیز مقامات امنیتی افغان از حضور گروه دولت اسلامی در ولایات ننگرهار، فراه، غور، هلمند، غزنی، لوگر و برخی ولایات دیگر سخن زده بودند.

اما پرسش اینجاست که گروه دولت اسلامی تا چه اندازه به امنیت افغانستان تهدید است و بخاطر از میان برداشتن آن چه راهکار های باید روی دست گرفته شود.

شماری از آگاهان امور نظامی می گویند که معضل گروه دولت اسلامی باید در یک حرکت جمعی و همه گانی مهار گردد.

مرزا محمد یارمند یکی از آگاهان می گوید که برای مبارزه با گروه دولت اسلامی معروف به داعش به دو راهکار ملی و منطقویی نیاز است:

" به سطح ملی تمام محافل سیاسی افغانستان باید نظر واحد در قبال داعش با دولت افغانستان داشته باشند و از بُعد منطقویی کشور های ایران، پاکستان، کشور های آسیای میانه، روسیه، چین و هند در کل باید یک کنفرانس منطقوی را به راه اندازند و در آنجا داعش شناسی شود."

عده دیگر از آگاهان بدین باور اندکه بخاطر مبارزه و سرکوب گروه دولت اسلامی در افغانستان باید نیروهای افغان نخست آسیب شناسی نموده و در تناسب با تهدید موجود، خود را آماده سازند.

آنان می گویندکه سیاسیون کشور نیز در امر مبارزه با این گروه باید وحدت نظر داشته و با یک برنامه دقیق به پیش بروند.

فریبا واحدی

XS
SM
MD
LG