لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۵۷

درخواست کمک نظامی افغانستان از کشورهای آسیای میانه


نور الحق علومی وزیر داخله افغانستان

وزیر امور داخله می گوید که حکومت افغانستان برای مبارزه با هراس افگنی از کشورهای همسایه و آسیای میانه درخواست تجهیزات نظامی کرده است.

افزایش نا امنی ها و حضور صدها جنگجوی خارجی در افغانستان، دست مقام های امنیتی افغان را برای درخواست کمک نظامی بسوی کشور های همسایه بخصوص آسیای میانه دراز کرده است.

وزیر امور داخله که برای پاسخگویی به نا امنی های اخیر، از دست رفتن اداره برخی از ولسوالی ها و تلفات نیروهای امنیتی در حملات مخالفان مسلح دولت به مشرانوجرگه استجواب شده بود، هشدار می دهد که مخالفان مسلح دولت تا شش ماه دیگر در برابر نیروهای امنیتی ایستاده گی نخواهند توانست.

آقای علومی حضور جنگجویان خارجی را در بخش های شِمال افغانستان نه تنها که برای این کشور یک تهدید می داند، می گوید که این جنگجویان برای نا امن ساختن کشور های همسایه از خاک افغانستان تلاش می ورزند.

وزیر داخله می گوید که بخاطر مهار تلاش جنگجویان خارجی و طالبان، با کشور های آسیای میانهدیدار های داشته و از این کشور ها خواستار تجهیزات نظامی به افغانستان شده است.

" گزارش های آخر همین است که خارجی ها با فامیل های شان در بخش های شمال زنده گی می کنند و تلاش برای نا امن ساختن کشورهای همسایه دارند.

من دیدار های که با مقام های کشورهای آسیای میانه داشتیم گفتیم که مردم افغانستان دیگر سپر این کشورها بوده نمی توانند و باید این کشور ها افغانستان را در تجهیزات نظامی کمک کنند زیرا افغانستان نمی خواهد که از خاکش در برابر کدام کشوری استفاده شود."

این گفته ها در حالی مطرح می شود که یک روز پیش رئیس عمومی ریاست امنیت ملی افغانستان در مجلس استجوابیه ولسی جرگه از افزایش ناامنی ها در شش ماه آینده هشدار داده است.

پیش از این حکومت افغانستان از هند نیز خواستار تجهیزات سنگین نظامی شده بود.

آگاهان نظامی در آن وقت گفتند که هیچ کشوری نمی تواند در کمک این تجهیزات جایگزین امریکا برای افغانستان باشد.

اما اکنون دید کارشناسان نظامی در این باره که افغانستان برای نابودی گروه های تروریستی از کشورهای آسیای میانه خواستار تجهیزات شده چه خواهد بود؟

و آیا کمک نظامی این کشورها برای افغانستان در نابودی لانه های هراس افگنان سودمند واقع خواهد شد.

حی گل سلیمان خیل یکی از این کارشناسان می گوید:

"اگر امریکا و ناتو در این باره موافقه داشته باشند، بسیار سودمند خواهد بود زیرا کشورهای آسیای میانه هم نزدیک است و هم کم هزینه برای مان تمام می شود."

همزمان با حضور صدها جنگجوی، چچنی، ازبیکستانی و پاکستانی در چند ماه گذشته در افغانستان که بستر نا امنی را گسترانیده اند، در درون افغانستان هم کمک برخی از قوماندانان امنیه با مخالفانموضوع دیگریست که وزیر امور داخله از آن سخن می زند.

آقای علومی هشدار می دهد که کسانیکه با خون مردم افغانستان معامله می کنند به پای محاکمه کشانده خواهند شد.

وی می گوید: هم اکنون بیش از ده عملیات نظامی برای پاکسازی بخش های از کشور از وجود مخالفان مسلح ادامه دارد.

با این همه کارشناسان امنیتی به این باور اند که موضع واحد و هماهنگی میان نیروهای افغان می تواند در مهار مخالفین مسلح موثر شود و حکومت باید به این مسأله توجۀ جدی کند.

این کارشناسان کمبود تجهیزات نظامی را چالش بزرگ در برابر نیروهای امنیتی کشور می دانند و می گویند: بر حکومت افغانستان است تا از هر کشوری که باشد این تجهیزات را به دست آورده و در اختیار نیروهای امنیتی افغان قرار دهد.

نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG