لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۰۶

مشرانو جرگه: بعد از یک ماه، تصامیم ولسی جرگه غیر قانونی است


در حالیکه تا اکنون کمیسیون اصلاحات انتخاباتی به کارش آغاز نکرده، مشرانو جرگه افغانستان هشدار می دهد که اگر تا اول ماه اسد زمان برگزاری انتخابات ولسی جرگه مشخص نگردد، فیصله های ولسی جرگه برای آنها غیر قانونی خواهد بود.

اعضای مشرانو جرگه روزسه شنبه در جلسه عمومی این جرگه پرسیدند که اگر تا یک ماه دیگر تاریخ انتخابات پارلمانی مشخص نگردد، سرنوشت ولسی جرگه چه خواهد شد.

فضل هادی مسلمیار رییس این جرگه پس از شنیدن صحبت های اعضای مشرانو جرگه در مورد چنین گفت:

" اگر موافق به این هستید که تا تقویم انتخاباتی که یک ماه بعد اعلان می شود به آن موافق هستید کارت سبز و کسیکه مخالف است کارت سرخ، حالا خوب تعین شده تا آخر این ماه کار می کنیم بعد ما به رخصتی می رویم از رخصتی که آمدیم ببینیم که حکومت کدام تاریخ را اعلان می کند. "

حدود یک ماه قبل رییس جمهور با نشر اعلامیه گفت که ولسی جرگه تا زمان برگزاری انتخابات به کارش ادامه بدهد.

به اساس اعلامیه رییس جمهوری، تا یک ماه دیگر تاریخ و تقویم برگزاری انتخابات ولسی جرگه مشخص خواهد شد.

برخی از سناتوران همچنان گفتند که اگر تاریخ برگزاری انتخابات هر چه زودتر از سوی ریاست جمهوری اعلام نشود، افغانستان به بحران کشانیده خواهد شد.

افضل شامل یکتن از این سناتوران:

" باقی می ماند موضوع انتخابات پارلمانی می خواهم بگویم که چه می شود سرنوشت این حالت سرنوشت پارلمان چه می شود مشکل مردم چه می شود تا چه زمان به این شکل امیدوار هستم در این زمینه مجلس سنا یک موضوع گیری خوب داشته باشد. "

این درحالیست که هیئت اداری ولسی جرگه می گویدکه ادامه کار آنها به مشرانو جرگه هیچ ارتباطی ندارد.

نذیر احمدزی معاون دوم ولسی جرگه در صحبت با رادیو آزادی گفت، ریاست جمهوری برای آنها وعده سپرده که تا یک ماه دیگر تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی را مشخص می سازد:

" در مورد مشرانو جرگه باید بگویم که این مساله به آنها ارتباط ندارد و قبول کردن و یا نکردن آنها ما هیچ ضرورت نداریم، ما از رییس جمهور خواسته ایم که در اول سرطان زمان کاری ولسی جرگه پایان میابد و باید تاریخ انتخابات پارلمانی مشخص شود و روشن شد که تا یک ماه دیگر تاریخ انتخابات تعین می گردد که در کدام روز انتخابات برگزار می شود. "

در این حال برخی از تحلیلگران نیز در مورد ادامه کار ولسی جرگه دیدگاه های متفاوت دارند.

برخی آنها می گویند که این جرگه تا برگزای انتخابات می تواند به کارش ادامه بدهد.

اما تعداد دیگر شان به این نظر اند که به اساس قانون اساسی افغانستان، ادامه کار ولسی جرگه پس از اول سرطان سال پنجم غیر قانونی بوده و فیصله هایش نیز فاقد مشروعیت است.

فرشته ندا

XS
SM
MD
LG