لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۰ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۴۲

گروهء بین المللی بحران: پولیس محلی، سپردن قدرت به ملیشه ها و بی ثباتی


گزارش اخیر گروهء بین المللی بحران در مورد برنامهء بحث برانگیز امریکا در زمینهء سازماندهی مردم قریه ها در پولیس محلی، یک گزارش " مهم و روشنگرانه" خوانده شده است.

در گزارش گروهء بین المللی بحران در مورد "نیروهای امنیتی افغانستان" گفته می شود که در اکثر موارد برنامهء پولیس محلی به قدرت دادن ملیشه های محلی که به حکومت افغانستان جوابگو نیستند، انجامیده است.

در این گزارش گفته شده است، برنامهء پولیس محلی به کاهش خشونت ها نه، بلکه به جای بهبود امنیت در اکثر مناطق افغانستان وضعیت امنیتی را هم وخیم تر ساخته است.

اما جنرال ایوب سالنگی معاون وزیر داخلهء افغانستان فعالیت پولیس محلی را در اکثر مناطق افغانستان موثر خوانده، در صحبت با رادیو آزادی گفته است که مخالفان حکومت تلاش می کنند، پولیس محلی را بد جلوه دهند.

گروهء بین المللی بحران می گوید، با وصف آنکه برنامهء پولیس محلی به حیث یک راه حل موقت در برابر جلب و جذب و فرار از صفوف نیروهای امنیتی افغانستان در نظر گرفته شده بود، اما در اخیر سال 2014 میلادی حکومت افغانستان تصمیم گرفت، تعداد پولیس محلی را از حدود 29 هزار به 45 هزار تن افزایش دهد.

گریمی سمیت (Graeme Smith) تحلیل گر ارشد گروهء بین المللی بحران و نویسندهء این گزارش با ابراز اینکه جنگ در افغانستان دشوار تر شده است، می گوید:

"علاقمندی شدید بین رهبری حکومت افغانستان و تعدادی از تمویل کننده گان بین المللی آن وجود دارد که با توسعهء ملیشه ها به یک راه حل سریع دست یابند."

در گزارش گروهء بین المللی بحران به موارد اذیت و آزار مردم توسط پولیس محلی و وضع مالیات غیر قانونی توسط آنها اشاره شده است.

تعدادی از شنونده گان رادیو آزادی با گذاشتن پیام ها از مناطق مختلف افغانستان نیز در مورد شیوهء برخورد پولیس محلی با ایشان ابراز نگرانی کرده اند.

در گزارش گروهء بین المللی بحران به اتهامات تجاوزهای جنسی، غارت و زندانی ساختن افراد در اتاق های شکنجه در چاه های خشک مملو از مارها توسط ملیشه های غیر مسوول در ولایت فاریاب نیز اشاره می شود.

گریمی سمیت (Graeme Smith) ژورنالیست سابق و نویسنده گزارش اخیر گروهء بین المللی بحران می گوید، در گذشته هزاران تن از نیروهای خاص امریکایی در سرتاسر افغانستان از این ملیشه ها نظارت می کردند، اما اکنون دیگر این نظارت و سرپرستی رفته است.

XS
SM
MD
LG