لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۳۶

پاکستان در سرحد افغانستان مصروف اعمار تاسیسات است


والی پکتیکا می گوید، اردوی پاکستان از دیر زمانی در نزدیکی سرحد در قلمرو افغانستان، مصروف اعمار غیر قانونی تاسیسات می باشد.

امین الله شارق در صحبتی با رادیو آزادی گفت، شاید یکی از دلایل درگیری دیروز بین نیروهای سرحدی افغانستان و پاکستان همین مشکلات مرزی باشد:

" این مشکل سرحدی وجود داشت و تا حال جزییات دقیق آن معلوم نیست. به همین خاطر هیات به منطقه اعزام شده تا ساحه را از نزدیک بیبند و حادثه را تحقیق کند و نتایج را به دسترس ما قرار بدهند. "

به گفتهء وزارت امور داخلهء افغانستان در نتیجه زد و خورد میان محافظان سرحدی افغانستان و پاکستان در منطقهء بین ولسوالی برمل و انگور اده، یک عسکر افغان کشته شد.

اردوی پاکستان گفت، تنها دو عسکر آنها زخمی شدند.

والی پکتیکا در ادامه صحبت خود با رادیو آزادی گفت، حمله از سوی نیرو های پاکستان آغاز شد و محافظان سرحدی افغان تنها به تیر اندازی متقابل پرداختند.

محمد اشرف غنی بعد از این که به حیث رییس جمهور افغانستان به کار آغاز کرد، تلاش های را جهت بهبود روابط با پاکستان آغاز نمود. رییس جمهور غنی گفت، جنگ افغانستان بدون همکاری دو کشور پایان نمی یابد.

امین الله شارق والی پکتیکا در اشاره به حادثهء دیروزی افزود، حل چنین نزاع کار حکومت ها بوده و چنین معضلات باید از راه های سیاسی و دیپلوماتیک حل شوند.

آقای شارق ابراز امیدواری کرد که هر دو کشور مسایل سرحدی شان را از راه های دیپلوماتیک و مذاکره، حل کنند.

در اعلامیهء اردوی پاکستان آمده است که از سوی افغانستان حملهء راکتی و سلاح سبک بر انگور اده صورت گرفت.

صاحب نور یک باشندهء منطقهء انگور اده به خبر گزاری رویترز گفت، دیروز پس از این حمله، سرحد بین دو کشور مسدود شد و به رفت و آمد مردم اجازه داده نمی شد.

خان وزیر یک باشندهء دیگر این منطقه گفت، دیروز فیر پراگنده بین نیروهای افغان و پاکستان تا شام جریان داشت.

XS
SM
MD
LG