لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۰:۲۷

داعش طالبان را از شش ولسوالی ننگرهار بیرون رانده است


تایمز

روزنامه بریتانیایی تایمز در شماره اخیرش، در مورد جنگ های اخیر میان گروه داعش و طالبان مسلح مقالهء را نشر کرده است.

روزنامه مینویسد: جنگجویان گروه شورشی دولت اسلامی یا داعش، طالبان را در بخش های زیادی از شرق افغانستان، مجبور به ترک آن مناطق کرده اند.

به باور تایمز، جنگ در افغانستان حالا خطر یک نبرد سه جانبه را به میان آورده است.

روزنامه اظهارات شماری از مقام های افغان را هم گرفته که گفته اند: جنگجویان وفادار به گروه داعش، حدود یک چهارم خاک ننگرهار را تصرف کرده اند.

تایمز، این را نخستین دستاورد گروه شورشی دولت اسلامی یعنی داعش عنوان کرده و میگوید: این ها نشاندهنده افزایش جنگ ها بر سر قدرت با طالبان است.

سید اکرام یک عضو ولسی جرگه از ولایت ننگرهار به روزنامه گفته است: گروه دولت اسلامی یا داعش در برخی مناطقی که در گذشته در تصرف طالبان بود، کنترول دارد. به گفته وی، داعش طالبان را از شش ولسوالی ننگرهار بیرون رانده است.

واشنگتن پُست

روزنامه های واشنگتن پست و اندیپندنت به حمله روز سه شنبه در کابل توجه کرده اند.

واشنگتن پوست در بخشی از مقاله اش مینویسد: دو حمله سه شنبه در کابل ساعاتی پس از آن رخ دادند که رئیس جمهور اشرف غنی گفت: با وجود افزایش نا امنی، بی ثباتی سیاسی و شکل گیری شورشیان گروه دولت اسلامی در برخی مناطق کشور، افغانستان سقوط نخواهد کرد.

به نوشته روزنامه، نیرو های امنیتی افغان با چالش روبرو اند و طالبان به پیشرفت های دست یافته اند.

در بخش دیگر، واشنگتن پست به اظهارات رئیس جمهور غنی توجه کرده که خواهان همکاری های منطقه یی در مبارزه با گروه های افراطی شده است.

روزنامه اظهارات نجیب محمود استاد در پوهنتون کابل را هم نقل کرده که میگوید: جنگ ها خلاف انتظار رئیس جمهور تشدید یافته و به همین خاطر او خواهان همکاری های منطقه یی شده است.

اندیپندنت

روزنامه اندیپندنت در مورد حمله روز سه شنبه نوشته که دو کارمند ناتو در این رویداد زخمی شدند.

به نوشته روزنامه، این رویداد در ساعات خیلی مزدحم روز برنامه ریزی شده بود.

اندپندنت همچنان می افزاید: طالبان مسوولیت این حمله را به عهده گرفتند اما حادثه هنگامی رخ داد که بسیاری از مامورین و مردم بخاطر رخصتی وقت اداره های دولتی در ماه مبارک رمضان، در جاده های کابل حضور داشتند.

XS
SM
MD
LG