لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۵۸

شورشیان "داعش" در سینا، ده ها عسکر مصری را کشتند


شورشیان وابسته به گروه تندرو دولت اسلامی یک سلسله حملات هماهنگ را بالای پوسته های نظامی در شبه جزیره سینا انجام دادند که در نتیجه ده ها سرباز مصری و حدود یکصد شورشی کشته شدند.

حمله بر سینا به تعقیب کشته شدن لوی څارنوال مصر انجام شد.

به گفته مقامات امنیتی بعد از کشته شدن لوی څارنوال، یک واحد قوای خاص مصر بر یک اپارتمان حمله کرده و نُه فراری از حزب منع شده اخوان المسلمین، از جمله یک عضو سابق پارلمان را کشتند.

حزب اخوان مسلمین در واکنش به این عمل مردم را به قیام علیه رییس جمهور السیسی دعوت کرده است.

درگیری میان نیرو های امنیتی مصر و شورشیان در شمال سینا از سال ها بدینسو ادامه دارد، این درگیری ها در 2013 میلادی پس از سقوط حکومت محمد مرسی رییس جمهور سابق این کشور شدت گرفت.

حملات زمانی در مصر شدت یافتند که سال گذشته یک گروه شورشی مستقر در شبه جزیره سینا از گروه تندرو دولت اسلامی اعلان وفاداری کرده و نامش را به ولایت سینا تغییر داد.

تمرکز شورشیان در حملات دیروز مصر، شهرک شیخ ذوهیب واقع در سینا بود.

آژانس خبری اسوشیتتد پرس به نقل از یک مقام امنیتی مصر که نخواسته ازش نام گرفته شود، می گوید: شورشیان حداقل شش پوسته امنیتی را در شهرک شیخ ذوهیب هدف قرار داده و چندین سرباز و موتر های زرهی را با خود برده اند.

گفته می شود که شورشیان ماموریت پولیس مرکزی این شهرک را تصرف کرده و درگیری را با نیرو های امنیتی مصر آغاز کردند.

به گفتهء مقامات مصر، در برخوردهای دیروزه در سینا 64 عسکر، 90 شورشی و چهار نفر ملکی کشته شده اند.

پس از جنگ 1973 میلادی میان اعراب و اسرائیل، درگیری های دیروز مرگبارترین و شدید ترین جنگ در شبه جزیره سینا خوانده شده است.

ایالات متحده امریکا حملات بر سینا را محکوم کرده و آنها را حملات تروریستی خوانده است.

نید پرایس یکی از سخنگویان قصر سفید گفته است که ایالات متحده امریکا برای سرکوب کردن شورشیان در مصر، حکومت آن کشور را حمایت می کند.

XS
SM
MD
LG