لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۰۴

جنگ میان نیروهای افغان و پاکستان و تأثیر آن بالای روابط دو کشور


وال ستریت ژورنال

روزنامه وال ستریت ژورنال به درگیری اخیر میان نیروهای سرحدی افغانستان و پاکستان اشاره کرده است.

به نوشته روزنامه، نظامیان سرحدی دو کشور سه شنبه شب بالای یکدیگر آتش گشودند و یکدیگر را کشتند.

روزنامه می نویسد، این رویداد تلاش های چندین ماهه برای بهبود روابط میان کابل و اسلام را با خطر مواجه ساخته است.

وال ستریت ژورنال نوشته است، این جنگ در یک وقت حساس صورت گرفته است.

روزنامه می نویسد، رئیس جمهور غنی همزمان با رسیدن به قدرت، بهبود روابط با پاکستان را در اولویت کاری خود قرار داد و تلاش های دیپلوماتیک را درین بخش افزایش داده است.

به نوشته روزنامه، این مسأله سبب شد تا امیدواری ها نسبت به همکاری پاکستان در بخش ایجاد زمینه گفتگو های صلح میان حکومت افغانستان و طالبان زیاد شود.

روزنامه به نقل از مقام های هر دو کشور نوشته است، درگیری اخیر پس از آن صورت گرفت که میان پکتیکا و وزیرستان جنوبی، در خط دیورند، پاکستان کار بالای ساخت تاسیسات نظامی جدید را آغاز کرد.

به نوشته روزنامه، مقام های افغان ایجاد این تاسیسات را تخطی از توافق میان دو کشور می دانند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان به وال ستریت ژورنال گفته است: "بر اساس توافقی که ما با پاکستان داریم، تا زمانی که دو طرف توافق نداشته باشند، هیچ یک از اطراف نمی تواند در چند کیلومتری خط دیورند تاسیسات بسازد.

نشنل انترست

نشریه نشنل انترست می نویسد، هفتمین دیالوگ ستراتیژیک و اقتصادی با چین اخیراً در واشنگتن پایان یافت.

نشریه نوشته است، این به طور روزافزون واضح شده که همکاری نزدیک میان ایالات متحده امریکا و چین برای حل مشکلات در سرتاسر جهان ضروریست.

به نوشته نشنل انترست، این نزدیکی روابط به همکاری های منطقه یی کمک کرده می تواند.

در ادامه آمده است که این مسئله بالای آینده آسیای مرکزی و بخصوص جنجال ها در افغانستان که تا حالا به طور مناسب مورد توجه قرار نگرفته، می تواند اثر گذار باشد.

نشنل انترست نوشته است: شاید سازمان ملل متحد یکجا با اشرف غنی، رئیس جمهور جدید افغانستان از چین بخواهند تا برای تأمین ثبات در منطقه نقش خود را در افغانستان گسترش بدهد.

در ادامه آمده است، با این، نیروهای اردوی آزادی بخش چین در جاده های باریک و روستا های خطرناک هلمند سرازیر خواهند شد تا سرانجام به دست آورد هایی نایل شوند که واشنگتن تا حالا قادر نبوده و یا هم میل نداشته تا آنها را به دست بیآورد.

به نوشتۀ نشنل انترست، بدون شک این سناریو حداقل هم در کابل و هم در پیکنگ از حمایت آنچنانی برخوردار نیست.

در ادامه گفته شده است، چین برای هدایت کردن افغانستان به یک مسیر بیشتر با ثبات، از تمام امکانات دیپلوماتیک و اقتصادی استفاده کرده است.

نشریه می نویسد: به عنوان مثال، در وسط 2012، حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان برای اولین بار در یک جلسه سران سازمان همکاری شانگهای شرکت کرد.

پیکنگ هم در همان سال بحث های سه جانبه را به اشتراک نماینده های افغانستان، پاکستان و چین به راه انداخت.

به نوشته نشنل انترست، در سال 2013 در پنجمین دیالوگ چین و امریکا، افغانستان برای اولین بار به یک کشور قوی در بخش ایجاد روابط عمیق میان امریکا و چین مبدل شد.

XS
SM
MD
LG