لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۳۶

مستغنی: تحرکات پاکستان سبب افزایش تنش در روابط کابل و اسلام آباد خواهد شد


شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان هشدار می دهد، اگر پاکستان تحرکات در امتداد خط دیورند را پایان ندهد، تنش در روابط میان دو کشور افزایش خواهد یافت.

شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به درگیری نیروهای نظامی افغان و پاکستانی در منطقهء انگور اده ولسوالی برمل ولایت پکتیکا اشاره کرده در صحبت با رادیو آزادی گفت: اگر جلو چنین حوادث گرفته نشوند، به روابط بین هر دو کشور صدمه وارد شده می تواند:

"در صورتی که از تکرار چنین موارد در آینده جلوگیری نشود، به تلاش های هر دو کشور در جهت بهبود و گسترش روابط همزیستی و همسایگی مسالمت آمیز آسیب خواهند رساند."

نیروهای سرحدی افغانستان روز چهارشنبه در منطقه انگور اده با عساکر پاکستانی بعد از آن درگیر شدند که به گفته قوای سرحدی پولیس افغان جانب پاکستان می خواست در قلمرو افغانستان تاسیسات نظامی اعمار کند.

یک روز بعد آن، سید ابرار حسین سفیر پاکستان در کابل به وزارت خارجه احضار گردید و حکمت خلیل کرزی معین سیاسی این وزارت تقاضای کابل را ابراز نمود که پاکستان باید از اعمار تاسیسات در انگور اده خودداری کند.

آقای مستغنی گفت: به سفیر پاکستان در کابل خاطر نشان گردید که این گونه مشکلات تنها از راه گفتگو حل شده می تواند:

"به خاطر دریافت راه حل دوامدار هم به این مشکل مشخص و هم به مشکلات که هر چندگاه پیش می شود، جانب جمهوری اسلامی افغانستان و همچنان پاکستان از میکانیزم های که برای نشست های منظم دو جانبه وجود دارند، هم در سطح نظامی و هم در دیالوگ های سیاسی به این مسایل بپردازند."

مقامات افغان همچنان روز پنجشنبه یک کارمند قونسلگری پاکستان را در قندهار دستگیر کرد. جزئیات دستگیری این دیپلومات پاکستانی مشخص نبوده و از وی هم نام گرفته نشده است.

اما گزارش ها می گویند: این دیپلومات بعداً به سفارت پاکستان در کابل تسلیم داده شد.

از سوی دیگر، سفیر افغانستان در اسلام آباد به وزارت خارجه پاکستان احضار و از وی در مورد بازداشت این دیپلومات توضیحات خواسته شد.

روابط بین افغانستان و پاکستان در دوران ریاست جمهور حامد کرزی گاهی بسیار تیره و گاهی هم تا حد زیاد خوب می شد، اما پس از روی کار آمدن حکومت جدید به رهبری رییس جمهور اشرف غنی، همکاری بین کابل و اسلام آباد گسترش یافت و این نخستین بار است که در روابط میان دو کشور تنش ها تا این حد جدی شده است.

XS
SM
MD
LG