لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۱ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۴۸

ولسی جرگه: نهادهای امنیتی در پیوند به رویداد جلریز مورد بازپرس قرار گیرند


پس از درگیری های شدید و کشته شدن چندین پولیس محلی از سوی مخالفان مسلح در ولسوالی جلریز ولایت میدان وردگ، اکنون ولسی جرگه می گوید که نهاد های امنیتی بخاطر غفلت در این رویداد باید مورد بازپرس قرار گیرند.

عبدالرؤف ابراهیمی رییس ولسی جرگه این رویداد را تقبیح نموده گفت که باید این موضوع در کمیسیون های امنیت داخلی و دفاعی این جرگه به گونه لازم بررسی شود:
" غفلت ارگان های امنیتی جدا قابل بازپرس است، کمیسیون های امنیت داخلی و دفاعی این موضوع را جداً با مسوولان امنیتی در میان گذاشته و دقیقاً بررسی بکنند."

طالبان مسلح پنجشنبه هفته گذشته از چندین استقامت بر ولسوالی جلریز میدان وردک که ولایت همجوار با کابل می باشد، حمله کردند.

بر بنیاد گزارش ها، مهاجمان به شکل گروهی حدود 40 پولیس محلی را کشتند، برخی آنان را سر بریدند، چشم های شماری شان را کشیدند و دست و پای چندین تن آنان را بریده اند.

پس از این رویداد محمد محقق معاون دوم رییس اجرائیه در خبرنامه یی از تأخیر در اعزام نیروی های کمکی به ولسوالی جلریز انتقاد کرده و خواهان تحقیق در این زمینه شد.

کشته شدن چندین پولیس محلی در ولسوالی جلریز ولایت میدان وردگ خشم نماینده های مردم در ولسی جرگه را نیز برانگیخته است.

محمد عارف رحمانی و حمیده اکبری دو وکیل در ولسی جرگه رویداد ولسوالی جلریز را توطئه و جنگ سیاسی می خوانند:
" من می خواهم بگویم که اینجا یک توطیه غیر اخلاقی، ضد ملی و ضد انسانی و اسلامی صورت گرفته است."

" در اینجا چندین بار با وزارت دفاع، شورای امنیت و ریاست جمهوری تماس گرفتیم می گویند که ما مکمل کوردنات کردیم، در حالیکه در ولایت و خود ساحه ارتباط گرفتیم می گویند ما تلفات نداریم و اینجا خیر و خیرتی است پس معلوم می شود که در آنجا جنگ پلان شده و سیاسی بوده است."

پیش از این اعضای شورای ولایتی میدان وردک هشدار داده بودند که اگر حکومت از جنگ جاری در ولسوالی جلریز این ولایت جلوگیری نکند، مرکز این ولایت به زودی به دست طالبان مسلح سقوط خواهد کرد.

در این حال دولت وزیری معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می گوید که مخالفان مسلح بگونه گسترده بر پوسته های امنیتی در جلریز حمله کرده اما اکنون عملیات تصفیوی به هدف سرکوب آنان ادامه دارد.

همزمان با این حیات الله حیات والی میدان وردگ می گوید که نیروهای امنیتی که از دوازده پوسته امنیتی عقب نیشینی تکتیکی کرده بودند روز شنبه دوباره این پوسته ها را تصرف کردند:

"امروز دوازده پوسته که ما از آن قوت های ما عقب نیشینی تکتیکی کرده بودند پس سه ساعت پیش قوت های ما تمام پوسته ها که زیر خطر نفوذ مخالفین بود دوباره تسخیر کردیم."

ولسوالی جلریز در غرب ولایت کابل موقعیت داشته و از پایتخت 60 کیلومتر فاصله دارد.

آگاهان امور نظامی می گویند که حکومت قادر به تأمین امنیت مناطق که در چند کیلومتری پایتخت قرار دارد نیست و نا امنی در همچو مناطق می تواند تهدید جدی به شهر کابل باشد.

XS
SM
MD
LG