لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۷:۰۵

افراد ناشناس به روی سه دختر مکتب در هرات تیزاب پاشیدند


مقامات پولیس در ولایت هرات می گویند: افراد ناشناس بالای صورت سه تن از دختران مکتب در مرکز شهر هرات تیزاب ریختند و از محل واقعه فرار کردند.

مقامات امنیتی در هرات تائید می کنند که دو تن از افراد موترسکل سوار بالای صورت سه تن از دختران لیسه مهری هروی تیزاب ریختند.

این حادثه در یکی از مناطق مزدحم شهر و در نزدیکی یک پوسته امنیتی رخ داده است.

جنرال عبدالمجید روزی قوماندان امنیه ولایت هرات می گویند: عاملین این قضیه از محل فرار کرده ولی نیروهای امنیتی تلاش ها را بخاطر شناسایی عاملان این قضیه آغاز کرده اند.

آقای روزی می گوید، تاکنون انگیزه این رویداد روشن نشده است.

از سوی هم عزیزالرحمن سروری سرپرست ریاست معارف ولایت هرات گفت این رویداد زمانی صورت گرفته است که شاگردان مکتب لیسه مهری هروی در حال رفتن به سوی مکتب بوده اند.

آقای سروری می گوید: به دنبال این رویداد مجروحین این رویداد به شفاخانه نور هرات انتقال داده شده و وضعیت صحی آن نسبتاً خوب گزارش شده است.

همچنان جمال عبدالناصر آخندزاده مسوول شفاخانه نور هرات به رادیو آزادی وضعیت صحی این افراد را قناعت بخش توصیف کرد.

او می گوید: این افراد بعد از تداوی لازم از شفاخانه مرخص شده و به خانه های شان انتقال داده شده اند.

با این حال سید عظیم کبرزانی نماینده مردم هرات در شورای ولایتی این رویداد را غیر انسانی می خواند.

آقای کبرزانی می گوید: در صورتیکه مقامات امنیتی و نهاد های عدلی و قضایی نسبت به این گونه رویداد ها بی تفاوت باشند، امکان آن می رود که در آیندۀ نه چندان دور مردم حاضر نشوند تا دختران شان را به مکاتب بفرستند.

این قضیه در حالی صورت می گیرد که حدود سه هفته قبل دست کم هشتاد تن از شاگردان یک مکتب دخترانه در مرکز شهر هرات مسموم شده و قضیه تاکنون از سوی مقامات محلی بی پاسخ مانده است.

با آنکه تلاش کردم تا با خانواده شاگردان که به صورت شان تیزاب ریخته شده است، گفتگو کنم ولی آنان حاضر به صحبت کردن نشدند.

این تعداد از شاگردان در حالی از سوی افراد موترسکل سوار مورد حمله قرار می گیرند که در چند سال اخیر باشنده گان این ولایت از سوی افراد مسلح موترسکل سوار ترور می شوند.

به دنبال این نگرانی ها، مقامات محلی استفاده دو تن از یک موترسکل در داخل شهر را ممنوع اعلام کردند با آنهم این موارد همچنان در داخل شهر هرات به مشاهده می رسد.

گرچه چند سال قبل افراد ناشناس در ولایت قندهار در جنوب افغانستان بالای صورت دختران تیزاب ریخته بودند، ولی این برای نخستین بار است که این قضیه در ولایت هرات در غرب افغانستان صورت می گیرد.

با اینحال معلوم شود که مقامات امنیتی موفق به گرفتاری عاملان این رویداد می شوند یا اینکه این رویداد به مانند چندین دوسیه دیگر در همینجا بسته می ماند.

شاه پورصابر، هرات

XS
SM
MD
LG