لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۲ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۲۶

گفتگو ها روی برنامۀ اتمی ایران توام با پیشرفت و اختلافات


ایران و شش کشور مقتدر جهان در گفتگو های اتمی روی رفع تعزیرات آینده بر تهران، تا حدی به پیشرفت دست یافته اند. اما اختلافات تا هنوز باقی مانده اند.

دیپلومات ها می گویند: آنها در مورد میکانیزم به تعلیق در آوردن تعزیرات امریکا و اتحادیه اروپا بر ایران، به موافقتنامه تجربی دست یافته اند.

اما شش کشور مقتدر جهان در مورد یک قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل متحد تا هنوز توافق نکرده اند که بر اساس آن تعزیرات بر ایران رفع و در صورت عملی نکردن مواد موافقتنامه، این تعزیرات دوباره وضع شوند.

در حالیکه متخصصان فنی مسودۀ ضمیمه موافقتنامۀ اتمی را ارایه کرده اند که مطابق آن چگونگی و زمان بندی رفع تعزیرات بر ایران مشخص شده، اما یک دیپلومات غربی می گوید:" ما هنوز ایران را با خود نداریم."

همزمان با این عباس عراقچی مذاکره کنندۀ ارشد ایران می گوید تا هنوز چهار و یا پنج مسالۀ اساسی در ارتباط به تعزیرات باقی مانده اند.

وی افزود:

" پیچیده گی های در ارتباط به رفع همزمان تعزیرات و اجرای مسوولیت های تخنیکی ایران، موجود اند."

اما این روند چهار ماه را در بر می گیرد که به گفتۀ عراقچی، ایران نمی خواهد تا آن زمان انتظار بکشد.

عباس عراقچی در ادامه صحبت خود گفت: "این برای ما مشکل خواهد بود" و هشدار داد که این گفتگو ها شاید به ناکامی انجامد.

جان کری وزیر خارجه امریکا و همتایان ایرانی و چینایی اش با متخصصان امور انرژی اتمی در ویانا باقی می مانند.

کری و ظریف وزرای خارجه امریکا و ایران دیروز دو بار با هم ملاقات کردند.

رفع تعزیرات از سوی امریکا، بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه، در بدل کاهش برنامۀ اتمی برای حداقل ده سال، پیشنهاد می شود.

مذاکره کننده گان از ایران تقاضا می کنند که پس از رسیدن به یک موافقتنامه که احتمالاً تا اخیر این هفته صورت خواهد گرفت، برنامه اتمی خود را کاهش دهد.

نماینده گان ایران و شش کشور مقتدر جهان تا ضرب الاجل 30 ام ماه جون نتوانستند به موافقتنامه نهایی اتمی دست یابند و اکنون این ضرب الاجل تا هفتم ماه جولای تمدید گردیده است.

همۀ جوانب مذاکره کننده می گویند که به یک توافق اتمی نزدیک شده اند.

XS
SM
MD
LG