لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۲ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۰۱

ولسی جرگه به عضو پیشنهادی یک زن در شورای عالی ستره محکمه، رای منفی داد


با آنکه حکومت افغانستان علاقه داشت تا یکی از اعضای شورای عالی ستره محکمه، زن باشد، اما ولسی جرگه انیسه رسولی نامزد نامزد پیشنهادی حکومت به این پست را تایید نکرد.

انیسه رسولی روز چهار شنبه در کنار دیگر نامزدان برنامه های کاری اش را به ولسی جرگه تشریح کرد، اما نتونست رای پنجا جمع یک را بدست آورد.

در همین روز خلیل صدیق نامزد ریاست دافغانستان بانک و سید یوسف حلیم نامزد عضویت در شورای عالی ستره محکمه از سوی ولسی جرگه رای اعتماد بدست آوردند.

ظاهر قدیر معاون اول ولسی جرگه نتیجه رای نامزدان را چنین اعلام کرد:

" محترمه انیسه رسولی رای تایید 88، رای رد 83 نتیجه عدم تایید.

محترم سید یوسف حلیم رای تایید 103، رای رد 73 نتیجه تایید. "

دراین روز، نصاب ولسی جرگه 193 بودکه نامزدان می توانستند با بدست آوردن 97 رای تایید، موفق اعلان شوند.

در این حال یوسف حلیم هنگام تشریح برنامه های کاری اش گفت که در صورت کسب رای تایید از ولسی جرگه، جز عدل و انصاف، چیزی دیگری را قبول نخواهد کرد.

خلیل صدیق که هفته گذشته از سوی رئیس جمهور بحیث نامزد ریاست د افغانستان بانک معرفی شده بود نیز برنامه های کاری اش را به جرگه معرفی کرد و توانست رای تایید بدست آورد.

هیئت اداری ولسی جرگه از حکومت خواست تا هرچه زوتر شخصی دیگری را به بحیث نامزد شورای عالی ستره محکمه به این جرگه معرفی کند.

از سوی هم شکریه بارکزی یک عضو ولسی جرگه ابراز امیدواری کرد تا فردی دیگری که برای عضویت در شورای عالی ستره محکمه به این جرگه معرفی می شود نیز یک زن باشد:

" ده سال تمام است ما حمایت می کنیم از یک زن که در شورای عالی ستره محکمه باشد بناً جفای که امروز به حق این خواهر ما در رای گیری صورت گرفت من امیدوارم استم که رییس جمهور بانوی دیگری را معرفی کند و این جفا همرایش صورت نگیرد. "

در رابطه به رای اعتماد نگرفتن انیسه رسولی از سوی ولسی جرگه، اعضای این جرگه نظریات مختلف داشتند.

برخی گفتند که به انیسه رسولی از روی تعصب رای داده نشده و برخی دیگر از وکلا به این باور بودند که زن نیز می تواند عضو ستره محکمه باشد.

به اساس معلومات هیئت اداری ولسی جرگه، بیست و یک تن از وکلای زن در نشست امروز این جرگه حضور نداشتند و به گفته این هییت، همین مساله یکی از دلایل عدم تایید انیسه رسولی شده است.

اینکه تصمیم بعدی حکومت در خصوص معرفی شخص دیگر بجای انیسه رسولی کی خواهد بود، بعداً روشن می شود.

آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG