لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۲ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۲۴

وزیر داخله افغانستان جهت بررسی وضعیت امنیتی، وارد شهر میمنه شد


در پی افزایش نا امنی ها و حملات گروهی طالبان در نقاط مختلف ولایت فاریاب، وزیر امور داخله افغانستان، امروز طی یک سفر رسمی وارد شهر میمنه گردید.

آقای علومی پس از رسیدنش در شهر میمنه، در جلسه وسیع نظامی اشتراک نموده و گزارش دقیق اوضاع امنیتی را از مقامات ملکی و نظامی فاریاب استماع نمود.

وی در جلسه بعدی که در سالون مقام ولایت دایر شده بود نیز شرکت نموده و درین جلسه هم به سخنان پیشنهادات و انتقادات اقشار مختلف مردم و مقامات محلی فاریاب گوش فرا داد.

سید عبدالباقی هاشمی رییس شورای ولایتی فاریاب در خصوص وضع ناگوار امنیتی فاریاب درین جلسه چنین گفت:

« خلاصه وضع امنیتی از غورماچ تا اندخوی، کوهستان تا گرزیوان و بلچراغ نهایت وخیم است هر لحظه سقوط ولسوالی ها یکی بعد دیگر بعید از تصور نیست و درین راستا توجه عمیق صورت نگیرد، لانه های آنها نابود نشود، دیر یا زود ما شاهد فاجعه انسانی و سقوط ولایت فاریاب و شمال خواهیم بود. »

مولوی اسدالله جمالی رییس شورای صلح فاریاب یکی دیگر از سخنرانان ضمن یادآوری از تهدیدات امنیتی گفت، همه مردم فاریاب در کنار نیروهای امنیتی قرار دارند:

« معارف ما تحت تهدید است، صحت عامه تحت تهدید است، پوهنتون ما تحت تهدید است، محاسن سفید ما تحت تهدید است هر کسی را گروگان بگیر، بکش، ذبح بکن و کوچکترین ترحم به انسان ندارند. در حالیکه ما همه مردم فاریاب در کنار اردوی ملی و پولیس ملی خویش قرارداریم باید دولت در قسمت تامین امنیت ما توجه بکند. »

داکتر نقیب الله فایق وکیل در ولسی جرگه پیشنهاد نمود تا یک کندک تازه نفس اردوی ملی در فارب خواسته شده و در کنار آن حملات هوایی در برابر طالبان هرچه زود تر آغاز گردد:

« از ولسوالی المار، قیصار تا کمربند شهر میمنه در ظرف 48 ساعت ما اینگونه احساس می کنیم که سقوط خواهد کرد و طرح ما این است که باید یک کندک اردوی ملی در فاریاب بیاید، مهمات آنها اکمال شود و حملات هوایی زودتر آغاز گردد. »

مولوی گل احمد یک تن از علمای ولسوالی المار، که این ولسوالی، در بدترین شرایط امنیتی قرار دارد، اظهار داشت، در حال حاضر حدود 5 هزار خانواده در محاصره طالبان مسلح قرار دارد:

« کرمچ پای از مردم، تیل موتر سایکل از مردم، خود موتر سایکل از مردم، کلاشینکوف از مردم، مرمی فی دانه 22 افغانی از مردم، بمیرد خودشان دفن میکنند، زخمی شود از طرف خود قوماندانان شان تداوی بشود پس دولت ما دیگر از مردم چی میخواهد؟

ما ندانستیم که خواست دولت از مردم چیست؟

برای فعلاً 5 هزار فامیل در محاصره طالبان قرار دارد. در حدود 1800 طالب به سرپرستی شیخ نظام الدین پاکستانی با 4 نفر ازبکستانی، قاری صلاح الدین والی نام نهاد طالبان، ملا احمد شاه والی نام نهاد غور، همگی منطقه قرایی ولسوالی المار را در محاصره خویش گرفته اند و بچه های ما از پوسته های مبارزه زنگ میزنند که خدا حافظ و دیدار به قیامت. گناه شان همین است که از همین نظام از همین دولت دفاع کردند. »

در پایان، وزیر امور داخله طی سخنانی به مردم فاریاب از توانایی های پولیس و در مجموع قوای امنیتی یاد آور شده افزود:

« آن تهدیداتی را که دشمنان مردم افغانستان میکنند – دل خود را خوش ساخته اند. و می خواهند که مورال مردم ما را خراب بسازند که ما این ولسوالی را سقوط میدهیم و یا آن ولایت را. در همین حالا یک کندک ضربتی ما به طرف فاریاب در حال حرکت است که از سمت مزار حرکت نموده است و به زودی خواهد رسید. »

به گفته باشنده گان، در کنار شاهراه ها، اکثریت ولسوالی های فاریاب درین اواخر ناامن شده و مردم نمی توانند در ولسوالی ها و همچنان از فاریاب به سایر ولایات با خاطر آرام سفر نمایند.

گزارش از: رحمت الله رها

XS
SM
MD
LG