لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۰۲

رئیس جمهور غنی به هدف تامین صلح، برای اجماع منطقوی تلاش می کند


حکومت افغانستان تلاش می کند تا برای تامین صلح دوامدار در کشور اجماع منطقوی را شکل دهد.

قرار است رئیس جمهور محمد اشرف غنی برای تحقق این هدف در حاشیه نشست سران شانگهای در روسیه، با رهبران کشورهای منطقه در این مورد بحث و گفتگو کند.

حاجی دین محمد رئیس هیئت مذاکره کننده با طالبان و یک عضو شورای عالی صلح به روز پنجشنبه در کابل گفت تشکیل اجماع منطقوی یک بخش مهمی از تلاش ها به هدف تامین ثبات در افغانستان است:

" اجماع منطقوی بخشی مهمی از تلاش های صلح است به همین منظور رئیس جمهور محمد اشرف غنی در حاشیه نشست سازمان همکاری های شانگهای در این مورد مشوره های گسترده را با رهبران کشور های منطقه انجام خواهد داد. "

رئیس جمهور محمد اشرف غنی به هدف اشتراک در پانزدهمین نشست سران سازمان همکاری های شانگهای به روز پنجشنبه به شهر اوفای روسیه سفر کرده است.

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامۀ گفته است که آقای غنی در کنار سخنرانی در این نشست با تعدادی از رهبران کشور های عضو این سازمان در مورد گسترش همکاری های منطقوی در بخش های مختلف اقتصادی، تامین صلح ثبات در افغانستان و منطقه و چگونگی مهار نمودن تهدید های جدید، بحث و گفتگو خواهد کرد.

از سوی هم حکمت خلیل کرزی معیین سیاسی وزارت خارجه افغانستان روز پنجشنبه در کابل گفت، که رئیس جمهور غنی در حاشیه نشست سران سازمان همکاری های شانگهای با رهبران ده کشور از جمله، پاکستان، هند، چین و روسیه در مورد تامین صلح در افغانستان و منطقه صحبت می کند.

آقای کرزی همچنان گفته که در این بحث روی ادامه همکاری های پاکستان با پروسه صلح افغانستان تاکید صورت خواهد گرفت.

این اظهارات در حالی صورت می گیرند که دو روز قبل نخستین نشست رسمی گفتگوهای صلح میان نماینده های حکومت افغانستان و طالبان در پاکستان برگزار شد.

در این میان تحلیگران امور سیاسی می گویند که شکل گرفتن اجماع منطقوی میتواند در تحقق صلح و استقرار امنیت در کشور موثر واقع شود.

محب الله شریف یکی از این آگاهان در صحبت با رادیو آزادی گفت ملاقات های رئیس جمهور غنی با رهبران کشور های منطقه در حاشیه نشست سران سازمان همکاری های شانگهای، میتواند تضمین منطقوی را به هدف تامین صلح عملی و اعتماد سازی بدست بیاورد:

" آنچه را که ما به آن نیاز مبرم داریم این است که مصالحه و گفت و شنودی که در ارتباط به صلح صورت می گیرد تداوم بخشیده شود، اعتماد سازی صورت بگیرد و بالاخره تضمین های منطقوی و بین المللی برای این گفت و شنود و توافقات وجود داشته باشد تا در آینده این تعهدات تنها روی ورق باقی نمانده بلکه روی اوضاع امنیتی افغانستان عملی شود و نتایج خوب اش از آن ملت افغانستان شود. "

شماری از آگاهان بدین باورند که اعضای سازمان همکاری های شانگهای مثل چین، روسیه و تاجکستان خود علاقمند تامین صلح در افغانستان اند.

زیرا به باور آنان تنش ها در افغانستان میتواند روی اوضاع منطقه تاثیر منفی گذاشته و به منافع آنان آسیب برساند.

سحر لیوال

XS
SM
MD
LG