لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۲۰

مذاکرات اتمی ایران با چالش های روبرو شده است


دپلومات های غربی میگویند: پس از آن فضای گفتگو های هسته یی میان ایران و شش کشور قدرتمند جهان مکدر شد که ایران برخی خواست های تازه را مطرح کرد.

به گفته دپلومات ها، هیئت ایرانی در آخرین لحظات مذاکرات خواست تا تحریم های وضع شده از سوی سازمان ملل متحد روی برنامه راکتی این کشور و اسلحه متعارف برداشته شود.

پیش از این تمامی تمرکز تهران روی تحریم های اقتصادی بود که از سوی اتحادیه اروپا و امریکا وضع شده و اقتصاد ایران را زیانمند ساخته بود.

سازمان ملل متحد روی برنامه راکت های بالستیک و تجارت اسلحه ایران برخی تحریم ها را وضع کرده و حالا تهران خواهان لغو چنین تحریم ها شده است.

مهلت تعیین شده برای رسیدن به یک توافق هسته یی با ایران دیروز در حالی به پایان رسید که نشست نماینده های شش کشور قدرتمند با ایران تا ناوقت دوشنبه در ویانا پایتخت اتریش با احساسات به همراه شد.

این دور مذاکرات از بیست و هفتم جون در ویانا ادامه داشته است.

در این میان یک دپلومات غربی گفته که نشست جوانب ابراز خشم نه بلکه تبادله نظریه های داغ بوده است.

در این میان جان کربی سخنگوی وزارت خارجه امریکا دیروز به خبرنگاران در واشنگتن گفت: آنها بیشتر به کیفیت یک توافقنامه فکر میکنند:

" چیزی که مذاکره کننده ها روی آن تمرکز میکنند، چگونه گی یا کیفیت توافقنامه است، نه مهلتی که کانگرس یا کسی دیگری تعیین کرده باشد. "

از جانبی هم عباس عراقچی معاون وزارت خارجه ایران میگوید: توافقنامه هنگامی معنای درست دارد که تمامی تحریم ها بر اینکشور دور شوند.

مقام های ایرانی همواره گفته اند که هدف از لغو تحریم ها بر ایران، به پا ایستادن اقتصاد اینکشور است. حسن روحانی رئیس جمهور ایران در این مورد میگوید:

" تحریم ظالمانه باید از بین برود تا سرمایه بیاید، تا مساله محیط زیست حل شود، تا اشتغال جوانان حل شود، تا صنعت جامعه حل شود، تا منابع آبی زیاد شود، تا بانک های ما احیا شوند. "

ایران در کنار همه، به این متهم است که از تندروان در شرق میانه حمایت میکند، گروه های که با اسرائیل، عربستان سعودی و شماری از کشور های متحد غرب به جنگ متعارف مشغول اند.

در حالیکه ایران تقاضا هایش را در جریان مذاکرات بیشتر ساخته، اما طوری به نظر میرسد که نماینده های تهران برای رسیدن به یک توافق عجله ندارند.

در نتیجه این موضع گیری ایران، مذاکره کننده های شش قدرت بزرگ جهان مجبور شدند تا برای بار سوم مهلت برای آنکشور را تا دهم جولای، یعنی جمعه پیشرو تمدید کنند.

XS
SM
MD
LG