لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۱ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۳۷

کیمبل: در برخی مناطق افغانستان رهبری نیروهای امنیتی به تجدید نظر نیاز دارد


قومندان ماموریت حمایت قاطع ناتو می گوید: نیروهای افغان در میدان های جنگ خوب می درخشند اما در برخی موارد در هماهنگی و رهبری مشکل دارند.

جنرال جان کیمبل روز شنبه در کابل به خبرنگاران گفت: آنان با وزارت های دفاع و داخله از نزدیک کار می کنند تا بر علاوه این، سایر مشکلات نیز حل گردد.

کیمبل گفت: اگر نیروهای افغان مشترکاً همآهنگ کار بکنند می توانند دشمن را به آسانی شکست دهند.

"در صورتیکه نیروهای امنیتی افغان مشترکاً و با همآهنگی میان وزارت های دفاع، داخله و ریاست امنیت ملی کار کنند، می توانند طرف مقابل را شکست دهند، این ها تکنالوژی و تجهیزات خوب دارند، اما این نیروها به رهبر خوب نیاز دارند، در برخی مناطق رهبری خوب است و در بعضی جاها به آوردن تغییرات در سطح رهبری نیاز است."

رهبری نیروهای امنیتی افغان در حالی زیر انتقاد قرار می گیرند که فعالیت های مخالفین دولت تا حدی جدی تر است و برخی از مناطق و ولسوالی ها را نیز تصرف کرده اند.

قبل از این رییس جمهور غنی و رییس اجراییه عبدالله عبدالله نیز در برخی موارد ناکامی حکومت را تایید کرده و گفته اند که وضعیت کنون قابل قبول بر آنان نمی باشد.

جنرال جان کیمبل قومندان ماموریت حمایت قاطع ناتو همچنان می پذیرد که وضعیت امنیتی نسبت به گذشته بدتر شده اما وی به عوامل آن چنین اشاره می کند.

"ما هنوز هم با تهدیدات روبرو هستیم، نیروهای افغان با فصل جنگی روبرو اند اما جنگ در جنگ جاری به چند دلیل افزابش یافته، یکی از دلایل این است که در وضعیت بد نیروهای خارجی در میدان جنگ نیستند، برخی از عوامل خارجی نیز وجود دارد، مانند آمدن مخالفین به خاک افغانستان به دلیل راه اندازی عملیات ها در پاکستان و دیگر آن هم موجودیت داعش در ولایات هلمند، فاریاب و ننگرهار."

قبلاً شماری از اعضای شورای ملی و کارشناسان امنیتی نیز بر عدم موجودیت همآهنگی میان نیروهای امنیتی انتقاد کرده اند.

اما قبل از این وزارت های دفاع و داخله انتقادات در خصوص عدم همآهنگی میان نیروهای امنیتی و رهبری بد را به جدیت رد کرده اند.

یکی از کارشناسان می گوید: حکومت باید انتقادات در این خصوص را جدی گرفته و تلاش کند میان منسوبین قومندانی های امنیه، ولسوالی ها و قول اردوها همآهنگی ایجاد کند.


گزارش از تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG