لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۰۳

وفا: جواز فعالیت حدود 60 شرکت مسافربری به دلیل عدم رعایت قانون لغو شده است


غوث الدین وفا رییس عمومی تنظیم ترانسپورت زمینی وزارت ترانسپورت

رییس عمومی تنظیم ترانسپورت زمینی وزارت ترانسپورت می گوید که بخاطر جلوگیری از حوادث ترافیکی و فراهم آوری خدمات بهتر به مسافرین، هر پانزده روز یک بار با تمامی روسای شرکت ها و اتحادیه های ترانسپورتی رو در رو گفتگو می کند.

غوث الدین وفا روز یکشنبه در مصاحبه با رادیو آزادی گفت که تخلف ورزی از سوی برخی از راننده گان سبب شده تا این اقدام صورت گیرد.

آقای وفا افزود که در یک سال گذشته جواز فعالیت حدود شصت شرکت مسافربری را به دلیل زیر پا کردن قانون لغو کرده و تعدادی را به نهاد های عدلی و قضایی معرفی کرده اند.

" در یک سال گذشته جواز فعالیت حدود شصت شرکت ترانسپورتی به دلیل تخلف ورزی گرفته شده و یک تعداد شرکت های دیگر کاملاً بسته شده است."

آقای وفا همچنان گفت که در جلسات به روسای شرکت و اتحادیه های ترانسپورتی تاکید می شود که در انتخاب راننده باید دقت لازم صورت گیرد.

از دیدگاه ریاست عمومی تنظیم ترانسپورت زمینی، راننده ها نباید مواد مخدر استفاده کنند، با مسافرین برخورد مناسبت داشته و واسطه را بر اساس نیازمندی مسافر توقف دهد و مسافر مریض را به نزدیکترین شفاخانه انتقال دهد و قوانین ترافیکی را با دقت مراعات کند.

هم اکنون حدود شش صد شرکت و اتحادیه ترانسپورتی در کابل و سایر ولایات افغانستان فعالیت دارند و به گفته رییس عمومی تنظیم ترانسپورت زمینی، سالانه از این طریق بیش از یک میلیارد افغانی به خزانه دولت افزوده می شود.

در این حال، شماری از افرادیکه با موتر های ترانسپورتی به نقاط مختلف افغانستان مسافرت کرده از راننده گان می خواهند که بخاطر جلوگیری از حوادث ترافیکی، قوانین نافذه را مراعات کنند.

دو تن از این باشنده گان:

" یک درایور شاهراه باید سرعت زیاد نداشته باشد بخاطریکه این کار حوادث را به بار می آورد."

" از راننده گان عزیز می خواهم که هنگام راننده گی از مواد نشه آور مانند شراب، چرس و همچنان سگرت استفاده نکنند چرا که شاهد صحنه هستیم که به همین دلیل چندین تن را در حوادث ترافیکی کشته دادیم و بسیاری ها با مشکل مواجه شد."

به اساس معلومات ریاست عمومی ترافیک، در سال گذشته هجری شمسی بیش از یازده صد تن بخاطر بی پروایی برخی از راننده گان در حوادث ترافیکی کشته شده اند.

شماری از کارشناسان افغان می گویند که بخاطر بهبود وضعیت در این بخش، قانون باید بالای همه بطور یکسان عملی گردد و فرهنگ معافیت متخلفین و مجرمین از میان برداشته شود.

جمشیدحبیب زاده

XS
SM
MD
LG