لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۵۴

صدیقی: ضربۀ جبران ناپذیر به گروه داعش وارد شده است


حسیب صدیقی سخنگوی ریاست امنیت ملی افغانستان

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان کشته شدن افراد کلیدی گروه دولت اسلامی معروف به داعش را گام عملی در راستای مبارزه با این گروه خوانده و می گوید با از بین رفتن این افراد، ضربه جبران ناپذیر را به این گروه وارد کرده است.

حسیب صدیقی سخنگوی ریاست امنیت ملی روز یکشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت: گروه دولت اسلامی در افغانستان با از دست دادن افراد کلیدی اش به مشکل خواهد توانست که دوباره به پا ایستاده شود.

" ما توانستیم افراد کلیدی و اشخاصی که به این گروه عملیات ها را راه اندازی می کردند و مغز های متفکر این گروه بودند، هدف قرار دهیم که از جمله گلزمان بود که مسوول بخش عملیات های نظامی و هم چنان معاونش جهادیار بود. با از بین بردن آنها تاثیر بسیار مهم در بخش تنظیم عملیات های آنها وارد کنیم."

آقای صدیقی گفت: حافظ سعید، حقیار، جهادیار، گلزمان و شاهد الله شاهد اعضای مهم گروه داعش در یک ماه گذشته در ولایت ننگرهار کشته شده اند.

برای بار نخست در ولایت هلمند عبدالرؤف خادم یک قوماندان مشهور داعش کشته شده بود.

پیش از این ریاست امنیت ملی از ایجاد نیروهای خاص بخاطر مبارزه با گروه دولت اسلامی خبر داده بود.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز گفته بود که بخاطر مهار کردن گروه دولت اسلامی معروف به داعش در افغانستان شورای امنیت ملی یک پالیسی مشخص را تصویب کرده است.

گزارش ها می رسانند که داعش به شمول هلمند و فراه در برخی ولایات افغانستان فعالیت دارد اما ننگرهار ولایت است که مقامات افغان حضور این گروه را در آنجا گسترده می داند.

از دو هفته بدینسو عملیات به هدف پاکسازی ننگرهار از وجود داعش جریان دارد.

در این میان آگاهان امور امنیتی می گویند که حکومت افغانستان با از بین بردن چند عضو مهم داعش نمی تواند این گروه را مهار سازد.

باری عارض یکی از این آگاهان در صحبت با رادیو آزادی گفت که با توجه به امکانات زیادی که این گروه در اختیار دارد به زودی می تواند افراد تازه را به جای قومندانان کشته شده شان تعیین کنند:

" فکر می کنم که با از بین بردن یک چهار، پنج قوماندان و سرگروپ های این گروه در مجموع حرکت داعش مهار شده نمی تواند. بخاطریکه داعش یک جهیش بین المللی است. آنها امکانات زیاد دارند پس احتمال این زیاد است که بسیار عاجل جای آنها را دیگر قوماندانان بگیرند."

شماری دیگر از آگاهان نظامی و امنیتی بدین باوراند که معضل گروه دولت اسلامی باید در یک حرکت جمعی و همگانی مهار گردد و برای مبارزه با آن به دو راهکار ملی و منطقوی نیاز است.

به گفته آنان، به سطح ملی تمام حلقات سیاسی افغانستان باید نظر واحد در قبال داعش با حکومت افغانستان داشته باشند و از بُعد منطقوی ایران، پاکستان، کشور های آسیای میانه، روسیه، چین و هند باید با راه اندازی نشست منطقوی داعش شناسی کرده و در برابر آن مبارزه جدی انجام شود.

XS
SM
MD
LG