لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۴۶

ناامنی ها و افزایش فعالیت های تروریستی، مردم بلخ را نگران ساخته است


در ادامه نا امنی ها و فعالیت مخالفین مسلح دولت در ولایات قندز، سرپل و فاریاب، اکنون باشندگان ولایت بلخ از موجودیت مخالفین مسلح دولت و افزایش نا امنی ها در مناطق شان ابراز نگرانی می کنند.

باشندگان مناطق چهاربولک، چمتال و شولگره ولایت بلخ در شب هنگام از موجودیت مخالفین مسلح دولت در مناطق شان شکایت داشته می گویند که از سوی افراد مسلح ناشناس مورد آزار و اذیت قرار گرفته و از نزد شان پول به عنوان عشر و ذکات جمع آوری می شود.

نا امنی های بلخ تنها به ولسوالی های این ولایت خلاصه نمی شود بلکه باشندگان مرکز این ولایت نیز از گسترش فعالیت های تروریستی ابراز نگرانی می کنند.

باشندگان مزارشریف می گویند که در کنار حوادث جنایی در این شهر، اکنون نا امنی ها هم افزایش یافته و فعالیت های تروریستی روز به روز بیشتر می شود.

آنان دولت محلی و ارگان های امنیتی بلخ را در راستای تامین امنیت به بی توجهی متهم می کنند.

دو تن از باشندگان مزارشریف در رابطه می گویند:

" نا امنی در حال افزایش است، حتا در مرکز ولایت بلخ مزارشریف مردم در هراس و بیم هستند، هر زمانی ببینی یک کسی از سوی افراد ناشناس ترور می شود که مردم را نسبت به امنیت نگران ساخته است."

" سرمایه دار در داخل شهر و غریب در اطراف و ولسوالی ها مورد هدف تروریستی قرار می گیرند، دولت توانمندی تامین امنیت را ندارد، پس ما کجا برویم و از کی خواهان کمک شویم."

در این حال در تازه ترین مورد از فعالیت های تروریستی در مزارشریف، نا وقت روز شنبه شیر عرب یکی از قومندانان اسبق حزب جنبش در حوزه هفتم امنیتی مزارشریف توسط افراد مسلح ناشناس با فیر مرمی به قتل رسید.

با آنکه به شمول باشندگان مرکز ولایت بلخ ساکنان اکثر ولسوالی های آن از افزایش نا امنی و فعالیت های تروریستی در مناطق شان شکایت دارند، اما مسوولان امنیتی بلخ از بهبود وضع امنیتی نسبت به گذشته سخن می گویند.

شیرجان دارنی سخنگوی قومندانی امنیه ولایت بلخ در صحبت با رادیو آزادی گفت که وضعیت امنیتی در ولسوالی های یاد شده نسبت به گذشته بهبود یافته و شکایت مردم را ناشی از آزار و اذیت آنان توسط مخالفین شایعه می خواند.

آقای درانی افزایش و موجودیت جرایم جنایی در مرکز ولایت بلخ را پذیرفته می گوید که آنان در تلاش کاهش میزان حوادث دلخراش جنایی هستند.

وی گفت:

" حوادث جنایی در هر جامعه اتفاق می افتد، ما در تلاش آن هستیم تا بتوانیم سطح میزان حوادث را کاهش بدهیم و این معمول است در هر منطقۀ از جهان اتفاق می افتد."

در حالی پولیس بلخ از بهبود وضعیت امنیتی در این ولایت اطمینان می دهد که مردم همواره از موجودیت مخالفین مسلح دولت در مناطق شان و عدم برخورد سالم پولیس محلی در ولسوالی های این ولایت شکایت داشته و دولت را به بی توجهی به امنیت شان متهم می کنند.

مجیب الرحمن حبیب زی، بلخ

XS
SM
MD
LG