لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۴۹

برخی وکلا: قدرت های بزرگ میخواهند داعش را جاگزین طالبان کنند


برخی از اعضای ولسی جرگه افغانستان می گویند: افزایش فعالیت گروه داعش در افغانستان سبب شده تا اندک، اندک رنگ جنگ استخباراتی در این کشور را متغیر بسازد.

آنان می گویند: قدرت های بزرگ دنیا برای رسیدن به اهداف شان از افغانستان استفاده می کنند و تلاش دارند که گروه داعش را جاگزین گروه طالبان بسازند.

شکیبا هاشمی یک عضو این جرگه روز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت: جنگ منافع کشور ها، در افغانستان یک بازی خطرناک است.

"این همه برنامه های کشور های دنیا است که از این طریق می خواهند دشمنان خود را مهار بکنند و از بین ببرند اما کشور های مثل روسیه و آسیای میانه در حال حاضر آماده گی های خود را دارند.

آنان پروژه طالب را بوجود آوردند مجاهدین را بدنام ساختن حالا با بدنام ساختن طالبان پروژه داعش را بوجود آورده اند، این یک بازی خطرناک است و این بازی مربوط ما نمی شود بازیگران اصلی آن کسانی اند که پول دارند، از یکطرف ما را تمویل می کنند و از سوی دیگر به مخالفان پول می دهند."

این اظهارات در حالی صورت می گیرند که گزارش های از فعالیت گروه داعش در افغانستان بخصوص در ولایت ننگرهار به نشر رسیده اند.

به تازه گی سلیم خان قندزی والی ننگرهار گفته است که برای حمایت از گروه داعش، شورشیان از پاکستان به این ولایت رسیده اند.

با آنکه حکومت افغانستان تلاش کرده تا به کمک نیروهای بین المللی مانع فعالیت داعش در این کشور گردد، اما گفته می شود که تا کنون نتوانسته فعالیت این گروه را مهار بسازد.

وزارت داخله افغانستان می گوید که مبارزه نیروهای امنیتی افغان بر ضد گروه داعش ادامه دارد و در این اواخر اختلافاتی نیز میان اعضای این گروه بوجود آمده است.

در این میان تحلیلگران سیاسی نیز بدین باور اند که جنگ استخباراتیبا شیوه های مختلف در افغانستان ادامه دارد و در کنار سازمان های استخباراتی منطقه، سازمان های استخباراتی بین المللی نیز در این جنگ دخیل اند.

جاوید کوهستانی یک از این آگاهان می گوید: تلاش برای جاگزین ساختن داعش بجای طالبان دلایل متعددی را به همراه دارد.

به گفتۀ آقای کوهستانی منافع اقتصادی کشور ها و عدم دسترسی به اهدافی پیش بینی شده و دلسردی طالبان از عدم دسترسی به قدرت، سبب شده تا پروژه داعش از سوی قدرت های بزرگ در افغانستان، مورد اجرا قرار گیرد.

"پاکستان از گذشته در این کشور دنبال منافع اش بوده است سایر کشور ها هم مثل ترکیه، قطر، عربستان سعودی، امارات، کویت و سایر کشور ها، هم منافع خود را در افغانستان دنبال می کنند.

یعنی در مجموع منافع اقتصادی کشور ها زمینه برای تقابل، درگیری و جنگ و خشونت در افغانستان است و داعش یکی از پروژه هایست که می تواند مانع توسعه پایدار افغانستان شود."

آگاهان امور می گویند که مشخص ساختن خطوط اساسی سیاست خارجی افغانستان می تواند در مهار ساختن نا امنی ها و رفع مشکلات در این کشور موثر باشد.

آنان تاکید می کنند که برای حفاظت از منافع ملی افغانستان باید برنامه های وجود داشته باشد که بتواند دست سازمان های استخباراتی از این کشور را کوتاه بسازد.

سحرلیوال

XS
SM
MD
LG