لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۲۷

مشرانو جرگه: تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه باید بزودی مشخص شود


در حالیکه چند روز محدود به زمان تعین شده از سوی ریاست جمهوری برای مشخص شدن تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه باقی مانده است، مشرانو جرگه می گوید: اگر تاریخ انتخابات به موقع آن اعلام نشود، فیصله های ولسی جرگه را نخواهد پذیرفت.

اعضای مشرانو جرگه روز سه شنبه در جلسه عمومی این جرگه گفتند: اگر حکومت متعهد به دیموکراسی می بود تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه را باید از قبل مشخص می ساخت.

فضل الهادی مسلمیار رییس مشرانو جرگه پس از بحث های سناتوران گفت: این جرگه به تصمیم پیشین اش پابند بوده و اگر تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه به زودی اعلام نگردد فیصله های ولسی جرگه برای آنان قابل قبول نخواهد بود.

" متأسفانه آنها به دیموکراسی متعهد نیستند، اگر متعهد می بودند پیش از اول سرطان آنها تقویم انتخابات را اعلان می کردند. احتجاج ما و شما هم به همین معنا بود که ما و شما فیصله به همان حد کرده بودیم که ما با ولسی جرگه تا همین رخصتی کار می کنیم تا حکومت ظرف یک ماه تاریخ انتخابات را اعلام می کرد، دیده شود که تقویم انتخابات قابل قبول مشرانو جرگه است یا خیر بعد از آن ما و شما تصمیم می گیریم، درست است."

برخی از سناتوران همچنان گفتند که اگر تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه هر چه زودتر از سوی ریاست جمهوری اعلام نشود، افغانستان بسوی بحران کشانیده خواهد شد.

حدود سه هفته قبل رییس جمهور با نشر اعلامیۀ گفت که ولسی جرگه فعلی تا زمان برگزاری انتخابات به کارش ادامه بدهد و تا یک ماه دیگر تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه مشخص خواهد شد.

تلاش نمودیم تا در این مورد نظر حکومت را داشته باشیم اما مقامات حکومتی از تبصره در این خصوص خود داری کردند.

ولسی جرگه افغانستان نیز روز دوشنبه بار دیگر از حکومت خواست تا هر چه زودتر تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه را مشخص نماید.

در همین حال فیفا یا بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می گوید: تا زمانیکه نظام انتخاباتی اصلاح نشود اعلام تاریخ برگزاری انتخابات از سوی حکومت موثریت نخواهد داشت.

یوسف رشید رییس اجرایی فیفا در این مورد به رادیو آزادی چنین گفت.

" تا زمانیکه مردم بالای این پروسه اعتماد و باور نداشته باشند مشکل بزرگ است حکومت تاریخ انتخابات را اعلان کند اما بخاطر اصلاحات کار نکند باز هم ما میرویم به انتخاباتی که جنجال ها داشته باشد و مسایل تکرار شود که ما در انتخابات گذشته شاهد آن بودیم."

در همین حال برخی از کارشناسان افغان نیز تاکید می کنند که حکومت باید هر چه زودتر تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه را مشخص ساخته و کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی نیز به کارش آغاز کند.

آنان می گویند: اگر کمیسیون اصلاح سیستم انتخاباتی به زودی به کارش آغاز نکند افغانستان اعتبار خود را به سطح ملی و بین المللی از دست خواهد داد.

فرشته ندا

XS
SM
MD
LG