لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۵۱

نهاد های امنیتی افغان در ایام عید در حال آماده باش قرار دارند


در آستانی فرا رسیدن عید سعید فطر و رفتن مردم برای خریداری عید در بازارها نهادهای امنیتی افغانستان اطمینان میدهند که در شب و روزهای عید بیشتر به تامین امنیت مردم توجه می کنند.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخلهء افغانستان روز سه شنبه در یک نشست مشترک خبری گفت که همراه با وزارت دفاع و ریاست عمومی امنیت ملی پلان مشترک را ترتیب داده اند تا مردم روزهای عید شان را به خوشی سپری نمایند.

آقای صدیقی میگوید، به اساس این پلان تهیه شده منسوبین استخباراتی، نیروهای خاص، پولیس نظم عامه، نیروهای سرحدی و دیگر نیروهای پولیس در حال احضارات قرار خواهند داشت:

" به منظور دفع و ترد حملات تروریستی احتمالی تمامی قطعات واکنش سریع و سایر نیروهای امنیتی افغانستان در حالت آماده باش خواهند بود اینها عید را با فامیل خود سپری نکرده بلکه بخاطر از بین بردن تهدیدات وظیفه خود را انجام خواهند داد. "

به همین گونه وی از مردم خواست که در این ایام خوشی از هیچ نوع همکاری با نیروهای امنیتی دریغ نکرده و در هنگام ضرورت به شماره 119 پولیس تماس بگیرند.

در عین حال دولت وزیری معاون سخنگوی وزارت دفاع میگوید، لوی درستیز قوای مسلح به تمام سربازان اردو وظیفه سپرده است تا در روزهای عید از تمام امکانات شان کارگرفته و به کسی اجازه انجام اعمال تخریبی را ندهند.

مسوولان نهاد های امنیتی در حالی برای تامین امنیت مطمین مردم تعهد میکنند که در چند سال گذشته مردم شاهد حوادث خونین در روزهای عید بوده اند.

دریک حمله خونین درروزعید ارسلا جمال والی پیشین لوگر کشته شد و به همین ترتیب حملات مشابه در ولایات ننگرهار، فاریاب، بغلان حین ادای نماز عید، ده ها خانواده را به گلیم غم نشاند.

از سوی دیگر شماری از عالمان دین بلند کردن صدای صلح را درروزهای عید ازاعمال شایسته دانسته و می گویند باید تمام جناح های درگیر دراین روزهای خوشی ازکشتن مردم دست بکشند.

مولوی محمد ابراهیم بارکزی درصحبت با رادیوآزادی گفت این روزهای رحمت وعبادت است و بهتر این است تا از این روزها درفضای صلح و آرامش تجلیل گردد:

" این روزهای خوشحالی است روزهای است که خداوند متعال برای بنده گان خود اعلام آزادی میکند دراین روزهای که ازجانب خداوند اعلام شده است نباید از سوی مردم و یا کدام گروهی هرطرف که باشد باید انسان کشی متوقف گردد. "

نهاد های امنیتی همواره بخاطر تجلیل ازروزهای خاص تدابیر امنیتی را روی دست میگیرند

درحالی که مردم ازاین کارنیروهای امنیتی ابراز رضایت میکنند اما ازسوی دیگر شاکی اند که بندش جاده ها و ازدحام بیش ازحد آنان را با مشکلات زیادی روبرو میسازد.

در همین حال گزارش های هم به نشر رسیده اند که در نشست اخیر صلح با طالبان مسلح صحبت شده است که در روزهای عید از خشونت دست بکشند اما این چیزیست که منابع رسمی آنرا تایید نکرده اند.

جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG