لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۶ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۲۴

شورای امنیت هفته آینده در باره توافق اتمی ایران و غرب رای گیری میکند


دیپلوماتان غربی که نخواستند نام های شان ذکر شود گفتند که امریکا مسوده این فیصله نامه را به پانزده کشور عضو شورای امنیت امروز چهارشنبه توزیع خواهد کرد.

به اساس توافق تاریخی که روز سه شنبه میان ایران و شش قدرت بزرگ جهان در ویانا امضا شد، تهران بر برنامه اتمی خود محدودیت های دراز مدت پذیرفت.

در مقابل، امریکا، اتحادیه اروپا و ملل متحد تحریم های را که بر ایران وضع کرده اند دور خواهند ساخت.

غرب گمان میکرد که ایران در صدد تهیه اسلحه اتمی می باشد ولی تهران این اتهام را همواره رد می نمود.

در توافق ویانا پذیرفته شده که دور ساختن تحریم های ملل متحد با تائید تطبیق اقدامات اتمی توافق از سوی اداره بین المللی نظارت انرژی اتمی همزمان خواهد بود.

فیصله نامه شورای امنیت هفت فیصله نامه قبلی این شورا در باره ایران را لغو خواهد ساخت ولی طبق توافق ویانا منع صدور اسلحه به ایران برای مدت پنج سال دیگر و منع خریداری تخنیک راکت های بالستیکی مدت هشت سال ادامه خواهد داشت.

آلمان، اتحادیه اروپا و پنج کشور عضو دایم شورای امنیت، امریکا، بریتانیا، روسیه، فرانسه و چین در ویانا با ایران به توافق رسیده اند.

فیصله شورای امنیت که توافق ویانا را تصویب خواهد کرد یک میکانیزم را هم به وجود خواهد آورد که اگر ایران این توافق را نقض کند تعزیرات بین المللی فوراً دوباره براین کشور وضع خواهند شد.

شش قدرت بزرگ جهان در توافق ویانا پذیرفتند که ایران و اتحادیه اروپا برای بررسی هرنوع شکایت از نقض توافق یک کمیسیون مشترک ایجاد کنند.

اگر جانب شکایت کننده از چگونگی بررسی کمیسیون راضی نشد می تواند به شواری امنیت مراجعه کند.

سپس شورای امنیت در باره یک فیصله نامه رای گیری خواهد کرد که آیا رفع تحریم ها ادامه یابد یاخیر.

اگر چنین یک تصمیم ظرف سی روز پس از تقدیم شکایت به شورای امنیت اتخاذ نشد، در این صورت همه تحریم های فیصله نامه های سابق این شورا دوباره وضع خواهند شد مگر اینکه شورای امنیت کدام تصمیم دیگر اتخاذ کند.

اگر توافق ویانا رعایت شود همه احکام و اقدامات فیصله نامه شورای امنیت در مدت ده سال پس از صدور آن خاتمه خواهند یافت و مساله اتمی ایران از اجندای شورای امنیت حذف خواهد شد.

XS
SM
MD
LG