لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۵۲

امریکا هلیکوپترهای قوای هوایی افغان را با راکت ها تجهیز خواهد کرد


وزارت دفاع افغانستان هرچند از نصب راکت ها در هلیکوپترهای نیروهای افغان از سوی امریکا استقبال می کند، اما تاکید می ورزد که امریکا و ناتو باید نیروهای هوایی افغان را به گونه اساسی تجهیز و تقویت کند.

دولت وزیری معاون سخنگوی این وزارت روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت، در حال حاضر شماری از هلیکوپترهای نیروهای هوایی با ماشیندار تجهیز بوده و نصب راکت ها در هلیکوپترها یک اقدام بجا است.

وی تجهیز بیشتر قوای هوایی افغانستان را یک نیاز خواند و گفت که جامعه جهانی باید به آن توجه بیشتر کند:

" هدف این است که هلیکوپتر می تواند در کنار توپ و ماشیندار راکت های رهبری شده و یا غیر رهبری شده را نیز دارا باشد و در صورتیکه این هیلیکوپترهای ما تا سال آینده با این راکت ها تجهیز شود یک کار خوب خواهد بود. "

قرار است وزارت دفاع امریکا تا جولای سال 2016 میلادی نوزده هیلیکوپتر نوع ام دی 530 اف افغانستان را به هزینه سیزده اعشاریه دو میلیون دالر با راکت های هفت ملی متر و 260 متر تجهیز کند.

قرار داد نصب این راکت ها قبلاً میان افغانستان و وزارت دفاع امریکا به امضاء رسیده است و این راکت انداز ها می تواند از هوا زمین را هدف قرار دهد.

در حال حاضر نیروهای زمینی افغان توسط هلیکوپترهای که با ماشیندارهای هرستال، اف، ان، 12.7 ملی متری مجهز اند مورد حمایت قرار می گیرند، اما گفته شده که به نیازهای نیروهای افغان در جریان عملیات پاسخ داده نمی تواند.

در این حال شاه محمود میاخیل یکی از کارشناسان امور نظامی به رادیو آزادی گفت، قوای هوایی افغانستان طوریکه لازم بود تقویت نشده است:

" قوای هوایی افغانستان فعلاً تقویت کافی نشده و هر کمک که با این قوا می شود طبعاً مورال قواه را بالای می برد و در ثبات افغانستان و مبارزه با تروریزم کمک می کند. "

وزارت دفاع افغانستان اطمینان می دهد که رهبری این وزارت از هیچ تلاش برای تقویت نیروهای هوایی این کشور دریغ نه ورزیده و انتظار می رود که امریکا و ناتو نیز در این راستا اقدامات لازم را انجام دهند.

از سوی هم ماموریت حمایت قاطع ناتو و نیروهای امریکایی در افغانستان تعهد سپرده اند تا نیروهای زمینی و هوایی این کشور را تا ختم سال 2016 میلادی آموزش داده و بیشتر از پیش تجهیز وتقویت کنند.

گزارش از تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG