لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۱۷

در مورد ویزه برای دیپلوماتان افغان و چین موافقت شد


پس از گذشت حدود 10 ماه از امضای تفاهمنامه دوجانبه افغانستان و چین پیرامون رفع ویزه پاسپورت سیاسی، وزارت خارجه اعلان کرده که این تفاهمنامه از تاریخ شانزدهم جولای سالجاری میلادی، قابل اجرا است.

محمد امان امین رییس امور قونسلی وزارت خارجه روز چهارشنبه در یک نشست مشترک خبری با سفیر چین در کابل این تفاهمنامه را برای افغانستان با ارزش خواند.

آقای امین ابراز امیدواری کردکه در آینده تفاهمنامه های دیگری نیز در بخش رفع ویزه خدمت و عادی میان دو کشور به امضا برسد:

" ما آرزو مندیم که روزی شاهد امضای قراردادهای رفع ویزه خدمت وعادی میان دو کشور نیز باشیم، ما خواهان رشد و استحکام هرچه بیشتر همکاری های اقتصادی و سرمایه گذاری و سهم بیشتر جمهوری خلق چین در معاملات و معادلات سیاسی کشور خود هستیم. "

آقای امین همچنان ابراز امیدواری کرد که چین از تمامی امکانات دست داشته اش برای مهار داعش یا گروه دولت اسلامی و تامین صلح و ثبات در منطقه و افغانستان کار گیرد.

تفاهمنامه رفع ویزه پاسپورت سیاسی در نخستین سفر رییس جمهور اشرف غنی در اکتوبر 2014 میلادی به چین، میان وزرای خارجه دو کشور به امضا رسید.

به اساس این تفاهمنامه، دیپلومات ها و سایر مقامات دو کشور که دارنده پاسپورت سیاسی باشند، می توانند به ساده گی و آزادانه تا سال 2020 میلادی بدون داشتن ویزه به افغانستان و چین، مسافرت کنند.

در این حال، دینگ زی جون سفیر چین در کابل ضمن مهم دانستن این تفاهمنامه گفت، کشورش علاقه دارد که در آینده سهولتهای بیشتری را به اتباع دو کشور فراهم کند:

" چین مایل است که تسهیلات بیشتر را به مردم هر دو کشور فراهم کند، من بسیار خوش هستم که در نشست خبری امروز اشتراک کرده ام. "

آقای زی جون هم چنان گفت که چین آماده است تا با افغانستان در بخش های مختلف کمک و همکاری کند.

این مساله در حالی مطرح می شود که حکومت و مردم افغانستان نقش چین را در پروسه صلح و همچنان رشد اقتصادی کشور با ارزش می دانند.

اینکه آغاز عملی مرحله تطبیق پروسه رفع ویزه پاسپورت سیاسی میان چین و افغانستان چقدر می تواند روی تقویت و تحلکیم روابط و همکاری دو کشور تاثیر گذار باشد، با گذشت زمان روشن خواهد شد.

جمشید حبیب زاده

XS
SM
MD
LG