لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۰۷

هاشمی: وضعیت امنیتی فاریاب در کل خراب است


پس از بدخشان، قندز و سرپل فاریاب ولایت دیگری در شمال افغانستان است که با تهدیدات جدی از سوی مخالفان مسلح دولت مواجه شده است.

مقامات محلی این ولایت میگویند، اگر به وضعیت امنیتی فاریاب رسیدگی لازم صورت نگیرد شماری از ولسوالی های این ولایت بدست مخالفان مسلح دولت سقوط خواهد کرد.

سید عبدالباقی هاشمی ریئس شورای ولایتی این ولایت روز چهار شنبه به رادیو آزادی گفت که بار ها در مورد وضعیت وخیم امنیتی فاریاب با مقامات در کابل صحبت نموده است اما به گفته وی کسی به سخنان اش گوش نداده است:

" وضعیت امنیتی فاریاب در کل خراب است ممکن در روز های آینده نزدیک ولسوالی ها پی هم سقوط کند بلاخره مرکز ولایت هم سقوط خواهد کرد وعده های دروغین دولت مردم را بی باور ساخته به همین دولت بار ها گفتیم که فلان منطقه سقوط می کند وضعیت خراب است به وزیر داخله، دفاع و حتا به ریاست جمهوری گفتیم اما آنچنان گوش ندادند. "

این اظهارات در حالی صورت میگیرد که روز سه شنبه مقام های محلی ولسوالی المار از سقوط منطقهء ستراتیژیک قرایی فاریاب به دست طالبان خبر داده وگفتند که با سقوط قرایی ولسوالی های قیصار، المار، پشتون کوت و حتی شهر میمنه نیز با تهدید روبه روی خواهد شد.

به اساس معلومات، هم اکنون حدود 40 قریه در ولایت فاریاب بدست مخالفان مسلح دولت افتاده است.

این درحالیست که چندی قبل نورالحق علومی وزیرداخله با شماری از جنرالان وزارت امور دفاع در پیوند به افزایش نا امنی ها به این ولایت سفرنمود و مردم را اطمینان داد که به زودی امنیت دراین ولایت تامین خواهد شد.

جنرال دوستم معاون اول ریئس جمهور نیزبه تازه گی به ولایت فاریاب سفر داشته و از خیزش های مردمی در برابر طالبان مسلح حمایت نموده است.

در همین حال نجیب دانش معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان به رادیو آزادی گفت که یک قطعه خاص برای انجام عملیات تصفیوی به فاریاب اعزام شده و تهدیدات امنیتی در این ولایت بزودی برطرف خواهد شد:

" ما یک قطعه خاص ما را در فاریاب برای تصفیه و عملیات های که راه اندازی شده اعزام کرده ایم خوشبختانه دیروز یک مقدار تجهیزات و امکانات که نیاز بود برای پولیس ما در فاریاب هم ارسال شد همین لحظه چرخ بال هم در اختیار نیروهای ما در آنجا قرار دارد و بقدر کافی نیروی پولیس هم در آنجا حضور دارد که انشا الله بزودی وضعیت بهتر می شود. "

آقای دانش گفت که مخالفین مسلح حکومت در شش ولسوالی این ولایت تحرکات شان را بیشتر ساخته اما به گفته وی با مقاوت نیروی های امنیتی روبه رو شده اند.

این در حالیست که در چند ماه گذشته، بسیاری از ولایات افغانستان بخصوص مناطق شمال کشور گواه شدت نا امنی ها بوده است.

آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG