لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۱۵

بارک اوباما خواهان تصویب موافقتنامه اتمی ایران از سوی کانگرس شد


بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده امریکا

رییس جمهور امریکا از کانگرس خواست تا موافقتنامه در مورد برنامه اتمی ایران را تصویب کند.

بارک اوباما این مطلب را زمانی تقاضا کرد که شورای امنیت سازمان ملل متحد موافقتنامه ایران و شش کشور مقتدر جهان را در مورد برنامه اتمی تهران تصویب کرد.

رییس جمهور امریکا می گوید، تصویب موافقتنامه اتمی ایران از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا نشان می دهد که یک اجماع بزرگ جهانی این موافقتنامه را راه بهتر دانست که ایران دیگر نمی تواند سلاح اتمی را انکشاف دهد.

تصویب این موافقتنامه در شورای امنیت اجازه خواهد داد که تعزیرات بین المللی علیه ایران به طور تدریجی و مشروط رفع شود.

رفع این تعزیرات زمانی آغاز می شود که همه کشورهای امضا کننده سند را تایید کنند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در قطعنامه دیروز خواهان تطبیق کامل موافقتنامه مطابق جدول زمانی شده است.

این قطعنامه همچنان می گوید که اداره بین المللی نظارت از انرژی اتمی باید تدابیر را درارتباط به تحقیق، رسیده گی و نظارت از تعهدات هسته یی ایران، اتخاذ کند.

بارک اوباما رییس جمهور امریکا گفت که امیدوار است، نماینده گان کانگرس به فیصله شورای امنیت سازمان ملل متحد توجه کنند.

این موافقتنامه مخالفت های شدید جمهوری خواهان امریکا را در کانگرس برانگیخته که برای بررسی آن 60 روز وقت دارند.

بارک اوباما رییس جمهور امریکا در یک اقدامی برای کسب توافق اعضای کانگرس این کشور دیروز از نامۀ استقبال کرد که از سوی متخصصین امنیت ملی امضا شده است. این متخصصین موافقتنامه اتمی با ایران را از لحاظ امنیتی حمایت کرده اند.

با تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد ایران یک گام دیگر به پایان تعزیرات اقتصادی بین المللی نزدیک تر شد و تهران در بدل آن برنامه های هسته یی اش را کاهش می دهد.

بر اساس قطعنامه اگر هر یک از کشور های امضا کنندۀ این موافقتنامه، امریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه، چین و آلمان و یا اتحادیه اروپا بگوید که ایران تعهدات خود را مطابق به موافقتنامه بجا نکرده، شورای امنیت سازمان ملل متحد در ظرف سی روز باید رای گیری کند تا روند رفع تعزیرات را متوقف سازد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تنها تعزیرات وضع شده از سوی سازمان ملل متحد را بر ایران رفع کرده می تواند.

با آنکه وزرای خارجه کشور های عضو اتحادیه اروپا اعلان کردند که پس از تصدیق اداره بین المللی نظارت از انرژی اتمی در ارتباط عملی کردن تعهدات ایران، تعزیرات بر این کشور رفع خواهند شد، اما اتحادیه اروپا هم دیروز رفع تعزیرات اش را دنبال کرد.

XS
SM
MD
LG