لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۲۱

سرپرست وزارت دفاع افغانستان تا مدت نامعلوم به کارش ادامه خواهد داد


معصوم ستانکزی سرپرست وزارت دفاع افغانستان

هر چند ولسی جرگه افغانستان برای معرفی نامزد وزیر دفاع این کشور و تشریح برنامه های کاری وی لحظه شماری می کند، اما برخی از منابع حکومتی می گویند که سرپرست وزارت دفاع برای مدت نامعلوم به کارش ادامه خواهد داد.

یک منبع معتبر حکومتی که نخواست از وی نام گرفته شود روز سه شنبه به رادیو آزادی گفت که تا کنون روی گزینش کاندید وزیر دفاع میان رهبران حکومت وحدت ملی توافق صورت نگرفته و ممکن سرپرستی معصوم ستانکزی چند ماه دیگر ادامه پیدا کند.

اما جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان می گوید که رهبران حکومت تلاش می ورزند تا فرد مناسب را به حیث نامزد وزیر دفاع به ولسی جرگه معرفی نمایند.

" حکومت بالای تعیین وزیر دفاع کار می کند، هر دو رهبر حکومت در کابینه با هم گفتگو می کنند تا یک فرد مناسب را هر چقدر زود که می شود به ولسی جرگه معرفی نمایند، اما تا کنون کدام نتیجه ای از این بحث ها بدست نیآمده و هر زمانی که نامزد وزیر جدید تعیین گردد به پارلمان معرفی خواهد شد."

این اظهارات در حالی مطرح می شوند که معاون دوم ولسی جرگه بار دیگر از حکومت خواست تا هر چه زود تر نامزد وزارت دفاع را جهت کسب رای اعتماد به این جرگه معرفی نماید.

نذیر احمدزی روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: در صورتی که نامزد وزارت دفاع تا هفته آینده به ولسی جرگه معرفی شود، بخاطر تشریح برنامه های وی رخصتی های شان را به تعویق خواهند انداخت.

پیش از این معصوم ستانکزی که بحیث نامزد وزارت دفاع از سوی ریاست جمهوری به ولسی جرگه معرفی شده بود نتوانست رای اعتماد این جرگه را بدست بیاورد اما وی همین حالا سرپرستی وزارت دفاع افغانستان را بر عهده دارد .

در عین حال برخی از کارشناسان افغان می گویند: رهبران حکومت وحدت ملی در نظر دارند تا معصوم ستانکزی تا شش ماه آینده به عنوان سرپرست وزارت دفاع به کارش ادامه دهد.

جاوید کوهستانی یکتن از این کارشناسان به رادیو آزادی گفت :

" البته جای شک نیست که کاندید های بسیار خوب برای پست وزارت دفاع وجود دارد هم در چوکات وزارت دفاع و هم بیرون چوکات وزارت دفاع افغانستان، شخصیت های بسیار خوبی هستند مانند ستر جنرالان، دگر جنرالان که می توانند از عهده این پست به خوبی بدر آیند ولی متأسفانه بنابر همین سلیقه و اختلافات تا حال توفیق حاصل نشده که وزیر دفاع جدید معرفی شود."

با این همه آقای کوهستانی تأکید می کند که با در نظر داشت وضعیت جاری کشور هرگاه رئیس جمهور به سرپرست وزارت دفاع صلاحیت های کامل دهد، وی خواهد توانست که مسوولیت هایش را بگونه بهتر ایفا نماید.

وی می گوید که با در نظرداشت شرایط حساس کشور نیاز است تا حکومت و ولسی جرگه سرپرست وزارت دفاع را حمایت کنند تا دامنه جنگ از کشور بر چیده شود.

ویدا بره کی

XS
SM
MD
LG