لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۰ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۰۶

برای سرکوب مخالفین در فاریاب عملیات راه اندازی می شود


انتظار میرود که با راه اندازی عملیات در ولایت فاریاب که از چندی گواه حملات گسترده مخالفان مسلح دولت است، وضعیت امنیتی در این ولایت دوباره بهبود یابد.

رییس شورای ولایتی فاریاب با اشاره به این مساله می گوید که ممکن این عملیات هفته آینده با سفر عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری به این ولایت آغاز شود.

سید عبدالباقی هاشمی روز سه شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که تاکنون چندین عملیات محدود به هدف سرکوب مخالفان مسلح در فاریاب راه اندازی شده است و اکنون وضعیت در این ولایت تا حدی بهتر شده است.

" از نظر من دلیل نیامدن جنرال دوستم است که در ولایت جوزجان استند، امروز و فردا گفته و تا هنوز به فاریاب نرسیده است نیرو های دولتی و مردمی صف آرای کرده اند و همه منتظر اند که وی بیاید و عملیات همجانبه در تمام نقاط ولایت انشاالله راه اندازی شود."

آقای هاشمی گفت: مناطق استراتیژیک ولسوالی های المار، قیصار و پشتون کوت ولایت فاریاب هنوز هم در تصرف مخالفان مسلح قرار دارد.

فاریاب در این اواخر در کنار بدخشان، قندز و سرپل شاهد نا امنی های گسترده بوده و مقامات محلی تایید کرده اند که چندین قریه در برخی ولسوالی های این ولایت در تصرف مخالفان مسلح دولت درآمد.

پیش از این برخی مناطق را در بدخشان و قندز نیز مخالفان مسلح دولت تصرف کرده بودند و گفته می شود که طالبان مسلح هنوز نیز چندین قریه را در ولایت قندز در اختیار دارند.

ناامنی ها در فاریاب چندی پیش پای معاون اول ریاست جمهوری و وزیر داخله را نیز به آن ولایت کشانید.

نورالحق علومی وزیر داخله در سفرش به فاریاب به مردم اطمینان داد که به زودی امنیت در این ولایت تأمین خواهد شد.

جنرال دوستم معاون اول رییس جمهور نیز به تازه گی به ولایت فاریاب سفر داشته و از خیزش های مردمی در برابر طالبان مسلح حمایت نموده است.

در این حال صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله افغانستان می گوید که تاکنون چندین عملیات در فاریاب راه اندازی شده است و هیچگاه اجازه نخواهند داد که مخالفان مسلح در این ولایت مراکز داشته باشند.

" آنچه که در فاریاب نیاز بود حد اقل در دو هفته گذشته دست بکار شدیم چند عملیات مهم راه اندازی شد یعنی هدف که به ولایت فاریاب تعیین کردیم به اساس همان خواست های مردم آن ولایت است که دشمن در فاریاب باید فرصت نفس کشیدن نداشته باشد. فاریاب باید مبدل به جای نشود که مخالفین آزادانه گشت و گذار بکنند و مراکز داشته باشند."

آگاهان امور امنیتی می گویند که با توجه به نفوذ که جنرال دوستم معاون اول رییس جمهور در شمال کشور دارد می تواند در سرکوب کردن مخالفان مسلح در ولایات شمالی کشور موثر تمام گردد.

به باور آنان مقام های ارشد در حکومت وحدت ملی باید بخاطر تأمین امنیت در مناطق مختلف کشور و مبارزه با مخالفان مسلح برنامۀ جامع و واحد را روی دست گیرند.

XS
SM
MD
LG