لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۱۹

هشدار مقامات جوزجان در مورد آب خیزی دریای آمو


والی جوزجان لطف الله عزیزی دیروز به رادیو آزادی گفت: سطح آب دریای آمو بلند شده و مردمی را که در سواحل این دریا زندگی می کنند مجبور ساخته است که خانه های خود را ترک نمایند.

آقای عزیزی افزود:

"آب دریا بسیار بلند رفته و تقریباً دو متر بیشتر شده، فعلاً یک تعداد مردم ولسوالی قرقین و ولسوالی خمآب ما تحت فشار قرار گرفته و تعداد از مردم ما بخاطر تهدید آب از منطقه به جا های دیگر کوچ کرده اند."

والی جوزجان اظهار داشت: گروه های مبارزه با حوادث طبیعی را به ولسوالی های تحت خطر فرستاده است. به گفته آقای عزیزی، گروه های کمکی کوشش دارند که در مناطق نزدیک دریا بوجی های ریگ را جابجا کنند تا خانه ها و زمین های زراعتی مردم را از سیلاب نجات بدهند. اما به گفته والی جوزجان این تلاش ها کافی نیستند:

"بعضی سروی های که در مورد خیزش آب صورت گرفته از کشور ازبیکستان و این ها تقریباً امسال آب دریا شاید 4 متر ارتفاع بگیرد که در 50 سال گذشته بی سابقه می باشد و اگر واقعاً هم چنین شود ما خیلی زیاد متضرر خواهیم شد و مردم ما زیاد پریشان خواهند شد و شاید آسیب دیده گان ما تعداد شان بیشتر شود در آن زمان.خدا کند که چنین نشود و به اندازه که گفته شده آب دریا بلند نرود."

والی جوزجان افزود که سطح آب هر روز بیشتر می شود و آنها تلاش می کنند که خانواده های را که در دو طرف دریا خانه دارند به جا های امن انتقال بدهند و صحبت با کشور های همسایه را در مورد برنامه های تنظیم آب شروع کرده اند.

به گفته آقای عزیزی، والی جوزجان وضعیت خراب امنیتی در منطقه مانع عملی شدن برنامه های درازمدت گردیده، اما او تأکید کرد که تلاش ها را برای حل مشکل خیزش آب در منطقه دوام می دهد.

XS
SM
MD
LG