لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۱۱

"تعیین انتخابات ولسی جرگه، وابسته به اصلاح نظام انتخاباتی است"


مقام ها در حکومت وحدت ملی تعین زمان برگزاری انتخابات ولسی جرگه را مشروط و وابسته به اصلاح نظام انتخاباتی می خوانند.

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجراییه روز چهارشنبه به رادیو آزدی گفت که کمیسیون اصلاحات انتخاباتی در جریان کارش زمان مناسبی را برای برگزاری انتخابات ولسی جرگه به حکومت پیشنهاد خواهد کرد:

" آنها در جریان سه ماه کارشان به حکومت پیشنهاد می کنند که چی زمانی یک تاریخ مناسب برای برگزاری انتخابات آینده می باشد بعداً حکومت بخاطر اجراات کار می کند و زمان برگزاری انتخابات اعلان میکند. "

حکومت وحدت ملی در حالی برگزاری انتخابات ولسی جرگه را مشروط به ایجاد اصلاحات در نظام انتخاباتی میداند که پس از جنجال های زیاد کمیسیون اصلاحات انتخاباتی روز چهار شنبه آغاز به کار کرد.

دوره کاری ولسی جرگه به بر بنیاد قانون اساسی افغانستان در اول ماه سرطان به پایان رسید، اما یک ماه قبل رییس جمهور غنی با صدور اعلامیه یی دوره کاری این جرگه را تا برگزاری انتخابات تمدید کرد.

مشرانو جرگه که به فیصله های ولسی جرگه مهر تایید می گذارد گفته است که پس از این فیصله های ولسی جرگه مورد قبول انها نخواهد بود.

آصف صدیقی معاون دوم مشرانو جرگه در صحبت با رادیو آزادی گفت که آنها تا ختم رخصتی های تابستانی شان به فیصله حکومت در مورد تعیین تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه انتظار خواهند کشید:

" تا یک و نیم ماه ما منتظر خواهیم بود که رییس جمهور در مورد وقت انتخابات تصمیم شان چی است بعد از رخصتی های تابستانی زمانیکه هر دو مجلس آغاز به کار کردند در ان وقت ما تصمیم خود را خواهیم گرفت که فیصله های انها را ما می پذیریم یا خیر. "

نهاد های ناظر انتخابات نیز میگویند که بخاطر برگزاری انتخابات شفاف و عاری از تقلب باید نخست در نظام انتخاباتی اصلاحات لازم وارد گردد تا مردم دوباره به روند انتخابات باورمند شوند.

حالا دیده شود که کمیسیون اصلاحات انتخاباتی قادر به آوردن اصلاحات لازم در نظام انتخاباتی خواهد شد یا نه و کدام تاریخ را برای برگزاری انتخابات ولسی جرگه به حکومت پیشنهاد خواهد کرد؟

فریبا واحدی

XS
SM
MD
LG