لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۰ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۴۸

جان کری برای اطمینان دادن کشورهای خلیج به قطرخواهد رفت


جان کری وزیر خارجهء ایالات متحدهء امریکا

جان کری وزیر خارجهء ایالات متحدهء امریکا در جریان چند هفتهء آینده به شهر دوحه مرکز قطر خواهد رفت تا در آنجا با مقامات کشورهای عضو شورای همکاری خلیج ملاقات کند.

روزنامهء شرق الاوسط که به زبان عربی نشر می شود، از قول جان کری می نویسد که گفته است، وی به کشورهای خلیج اطمینان خواهد داد که ایالات متحدهء امریکا در زمینهء جلوگیری از توسعهء نفوذ ایران در این منطقه با آنها کار خواهد کرد.

گرچه کشورهای عربی خلیج از توافقنامهء که بین قدرت های بزرگ جهان و ایران در مورد برنامهء جنجال برانگیز اتمی این کشور اخیراً در ویانا حاصل شد استقبال کرده اند، اما کشور های خلیج بر ایران اتهام وارد می کنند که برای توسعهء نفوذش در این منطقه تلاش کرده و در منازعات جاری در جهان عرب مداخله می کند.

آیت الله علی خامنه ای رهبر مذهبی ایران در آغاز هفتهء جاری گفت، پالیسی ایالات متحدهء امریکا در منطقهء خلیج با پالیسی ایران 180 درجه مغایرت دارد و ایران به حمایت از متحدانش در این منطقه ادامه خواهد داد.

جان کری وزیر خارجهء ایالات متحدهء امریکا می گوید که در جریان مسافرتش به رهبران عرب قناعت خواهد داد که توافقنامهء اتمی با ایران به نفع آنهاست.

این در حالیست که بارک اوباما رییس جمهور ایالت متحدهء امریکا روز سه شنبه در جریان سخنرانی به نظامیان امریکایی در ایالات پنسلوانیا اظهار داشت که دیپلوماسی جدی با ایران از جنگ غیر ضروری جلوگیری می کند که امریکا قیمت آن را خواهد پرداخت.

رییس جمهور ایالت متحدهء امریکا توافقنامه با ایران را انتخاب بین دیپلوماسی و جنگ خوانده، با اشاره به کسانیکه از توافقنامهء اخیر با ایران مخالفت می کنند، ابراز داشت:

"این ها همان های اند که می گفتند، جنگ عراق نیز صرف چند ماه محدود خواهد انجامید."

XS
SM
MD
LG