لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۲۸

افغانستان

"تعیین انتخابات ولسی جرگه، وابسته به اصلاح نظام انتخاباتی است"

ریاست اجرائیه افغانستان میگوید تا زمانیکه نظام انتخاباتی کشور اصلاح نگردد هیچ گونه تاریخی برای انتخابات آینده تعیین نخواهد شد .

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه حکومت امروز در صحبت با رادیو آزادی گفت تا کنون اینهم مشخص نیست که اصلاح سیستم انتخاباتی کشور چه مدت زمانی را در بر خواهد گرفت.

کمیسیون اصلاحات انتخاباتی امروز رسماً به کارش آغاز کرد .

اما رئیس این کمیسیون اطمینان داده است که تمام امورات این کمیسیون را به درستی و استقلالیت کامل انجام خواهند داد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

وقوع انفجار در نزدیک وزارت داخله حکومت طالبان

وزارت داخله حکومت طالبان از وقوع یک انفجار در یکی از مساجد نزدیک به این وزارت در کابل خبرداده است.

عبدالنافع تکور سخنگوی این وزارت امروز چهارشنبه در این مورد به رادیو آزادی گفت: "در یک مسجد فرعی که در فاصله با وزارت قرار دارد و عموماً مراجعین و برخی کارمندان وزارت در آن نماز ادا می‌کردند، واقعه غم انگیز رخ داده است."

وی در مورد تلفات برخاسته از این رویداد چیزی نگفت.

اما شفاخانه ایمرجنسی در صفحه توییترش نوشته که از این رویداد بیست زخمی به این شفاخانه انتقال یافته که دو تن شان در راه انتقال به شفاخانه جان باختند، دو تن پس از مداوا رخصت شدند و شانزده تن دیگر بستری و زیر درمان قرار دارند.

برخی رسانه‌ها قبل از این گزارش داده بودند که این انفجار در مسجد داخل محوطه وزارت داخله رخ داده است اما آقای تکور آنرا رد کرد.

سخنگوی وزارت داخله طالبان می‌گوید تیم بررسی به ساحه رفته و تحقیقات در مورد چگونگی رویداد ادامه دارد و جزییات را بعداً با رسانه‌ها شریک خواهند کرد.

این در حالیست که حدود دو هفته قبل انفجاری در برابر مسجد وزیر محمد اکبرخان در کابل رخ داد که تلفات را نیز در پی داشت.

راهپیمایی زنان و دختران در واکنش به حمله مرکز آموزشی کاج در جلال آباد

موقعیت ولایت ننگرهار در نقشه عمومی افغانستان

شماری از زنان و دختران امروز در جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار راه پیمایی کردند.

این راهپیمایی اعتراضی در واکنش به حمله مرگبار اخیر به مرکز آموزشی کاج راه اندازی شد.

دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان گفته که در آن حمله در منطقه عمدتاً هزاره نشین در غرب کابل بیش از پنجاه تن از جمله ۴۶ دختر کشته و بیش از صد تن دیگر زخمی شدند.

تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می‌دهد که شماری از زنان با شعار‌های با قربانیان حمله مرکز آموزشی کاج ابراز همدردی کردند.

راهپیمایان همچنین مردم را به اتحاد فرا خواندند.

پیش از این راهپیمایی‌های مشابهی در کابل، هرات، غزنی، بلخ و بامیان راه اندازی شده.

هنوز کسی یا گروهی مسئولیت رویداد را بپذیرفته است.

استخبارات طالبان: مسئول روابط خارجی و مالی داعش بازداشت شد

بیرق طالبان

استخبارات حکومت طالبان از بازداشت مسئول روابط خارجی و مالی شاخه خراسان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش خبر داده است.

اعلامیۀ که در فیس بوک رسمی این اداره دیروز سه‌شنبه نشر شده آمده که این فرد با نام مستعار "مالکی" از کشور های مختلف از جمله اوکراین، جرمنی و اسپانیا به گروه خوارج کمک مالی به دست آورده و مسئول جلب و جذب هم بوده.

طالبان گروه داعش را خوارج خطاب می‌کند.

طالبان در توافق‌نامه دوحه با امریکا پذیرفته اند که به گروه های تروریستی در افغانستان اجازۀ فعالیت نمی‌دهند ولی حکومت آنها از یکسال به این سو متهم است که به گروه های چون شبکه القاعده پناه داده است.

روند اخذ امتحان کانکور از روز چهارشنبه در سراسر افغانستان آغاز می‌شود

تصویر آرشیف: جریان اخد امتحان کانکور در کابل

قرار است روند اخذ امتحان کانکور سر از روز چهارشنبه در سرتاسر افغانستان آغاز شود.

به گفته وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان، امتحان کانکور امسال به تاریخ های ۱۳، ۱۴ و ۱۵ میزان در سرتاسر افغانستان ادامه خواهد یافت.

این وزارت اما نگفته که به چه تعداد فارغان صنف دوازدهم در این امتحان شرکت خواهند کرد.

اما گزارش ها به نقل از عبدالقدیر خموش سرپرست اداره ملی امتحانات وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان خبر داده اند که در امتحان کانکور امسال حدود ۱۴۵ هزار فارغ صنف دوازده شرکت می کنند که از این میان هشتاد هزار تن شان در موسسات عالی و نیمه عالی جذب خواهند شد.

پیش از این، یکتن از مسوولان یکی از پوهنتون های خصوصی به رادیو آزادی گفته بود که حکومت طالبان برای پوهنتون های خصوصی تنها اجازه جذب ۳۰ درصد از شرکت کننده های امتحان کانکور را داده که پانزده درصد آن باید دختران و پانزده درصد دیگر آن پسران باشند٬ مشروط به این که صنف های درسی شان از هم جدا باشد.

برنامه غذایی جهان: یک اعشاریه یک ملیارد دالر برای تهیه مواد غذایی در افغانستان نیاز است

تصویر از جریان کمک های سازمان ملل در ولایت ارزگان در جنوب افغانستان

برنامه غذایی جهان می گوید که به یک اعشاریه یک میلیارد دالر نیاز دارد تا بتواند تا مارچ ۲۰۲۳ ماهانه به نیازمندان در افغانستان مواد خوراکی توزیع کند.

وحیدالله امانی سخنگوی این اداره در افغانستان روزگذشته به رادیو آزادی گفت که در نظر دارند تا از ماه اکتوبر امسال روند توزیع مواد غذایی به نیازمندان را در افغانستان گسترش دهند.

" به یک اعشاریه یک میلیارد دالر نیاز داریم و معتقد استیم که شرکای بین المللی ما و جامعه جهانی این کمک را خواهند ارائه کرد تا بتوانیم طبق برنامه خود به پانزده میلیون نفر کمک های غذایی را فراهم کنیم."

برخی از نهاد های بین المللی ابراز نگرانی کرده اند که با فرا رسیدن زمستان، نیاز افغانها به کمک های بشردوستانه در افغانستان افزایش می یابد.

تیم ملی کریکت افغانستان به مصاف تیم های پاکستان و بنگلادیش می‌رود

تصویر آرشیف

قرار است تیم ملی کریکت افغانستان در دو مسابقه تدارکاتی جام جهانی بیست آووره به مصاف تیم های پاکستان و بنگلادیش برود.

براساس جدول نشر شده از سوی شورای بین المللی کریکت ( آی سی سی ) پیش از مسابقات جام جهانی بیست آوورۀ امسال، تیم ملی کریکت افغانستان در بازی های تدارکاتی در ۱۷ اکتوبر در برابر تیم بنگلادیش و در ۱۹ اکتوبر در برابر تیم پاکستان قرار خواهد گرفت.

مسابقات تدارکاتی جام جهانی تی۲۰ در شهرهای ملبورن و بریزبن آسترالیا برنامه ریزی شده است.

تیم ملی کریکت افغانستان نخستین بازی رسمی خود در جام جهانی کریکت بیست آووره را در ۲۲ اکتوبر در برابر تیم انگلستان بازی خواهد کرد.

بازی دومی این تیم با نیوزیلند در ۲۶ اکتوبر برنامه ریزی شده است.

انتظار میرود که بازی های جام جهانی کریکت بیست آووره امسال در ۱۶ اکتوبر آغاز شود و تا سیزدهم نوامبر ادامه یابد.

پاکستان خواهان روابط مستحکم تجارتی با افغانستان گردید

تصویر آرشیف

پاکستان خواهان گسترش و تحکیم بیشتر روابط تجارتی با افغانستان گردیده است.

رادیوی دولتی پاکستان گزارش داده که محمد اسحاق دار وزیر مالیه پاکستان در تماس اش با عبیدالرحمان نظامانی سفیر جدید این کشور برای افغانستان روی گسترش و تقویت روابط تجارتی با حکومت طالبان صحبت کرده است.

در گزارش به نقل از آقای دار گفته شده که با درنظرداشت روابط نیک میان دو کشور نیاز است تا روابط تجارتی و اقتصادی دو طرف مستحکم شود.

با گذشت بیش از یکسال تا هنوز هیچ کشوری حکومت طالبان را به رسیمت نشناخته است، اما پاکستان همواره یکی از حامیان طالبان خوانده شده است.

بیماری آبلهٔ جدی در هزاران رآس گاو در افغانستان ثبت شده است

تصویر آرشیف

اداره زراعت و خوراکهٔ سازمان ملل متحد می گوید که بیماری آبله جلدی در هزار ها راس گاو در چهارده ولایت افغانستان ثبت شده است.

این سازمان روز گذشته در تویترش نوشت که این بیماری باعث کاهش تولید شیر و وزن گاو ها شده است.

براساس گزارش اداره زراعت و خوراکه سازمان ملل متحد، برنامه واکسیناسیون گاوها در ده ولایت افغانستان آغاز شده و در ماه جاری تنها در بلخ حدود ده هزار گاو واکسین شده اند.

پیش از این گزارش های مبنی بر شیوع این بیمار در زابل، خوست، پکتیا و پکتیکا نشر شده بود.

طالبان از برپایی اعتراض دختران در لیلیه پوهنتون البیرونی در کاپیسا جلوگیری کردند

تصویر آرشیف جنبهٔ تزئینی دارد

منابع محلی می گویند که طالبان از اعتراض برخی از دانشجویان دختر در لیلۀ پوهنتون البیرونی در ولایت کاپیسا جلوگیری کرده اند.

منابع که به علت حساسیت موضوع خواستند نام های شان افشا نشود، امروز دوشنبه به رادیو آزادی گفتند که طالبان حداقل ۵ محصل دختر را بازداشت کرده اند.

مقامات محلی طالبان تا کنون در این مورد تبصره نکرده اند.

دانشجویان می خواستند که در پیوند به حمله اخیر به آموزشگاه کاج در غرب کابل اعتراض کنند. دفتر ملل متحد در افغانستان گفته که در آن حمله بیش از ۵۰ تن از جمله ۴۶ دختر کشته شدند.

در چند روز اخیر، کابل، بامیان، بلخ، هرات وغزنی صحنۀ اعتراض ها بوده اند.

یوناما: در جریان یک سال گذشته٬ بیشتر از یک ملیارد دالر پول نقد به افغانستان کمک شده است

Afghanistan - Cash humanitarian aids for Afghan people donated by international community, undated

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان می گوید که این نهاد در یک سال گذشته بیش از یک میلیارد دالر به افغانستان وارد کرده تا از آن برای نجات زندگی میلیون ها افغان نیازمند کمک شود.

یوناما در توضیح خبر روز دوشنبه « دافغانستان بانک» افزوده که این پول به یک بانک تجارتی سپرده شده، نه به حکومت سرپرست طالبان و بانک مرکزی ای که زیر ادارۀ آنها است.

بانک مرکزی زیر اداره طالبان به روز دوشنبه اعلام کرد که به ادامه کمک های بشردوستانه جامعه جهانی چهل میلیون دالر دیگر به افغانستان رسید و به یک بانک تجارتی سپرده شد.

یوناما و بانک مرکزی افغانستان از این بانک تجارتی نام نبرده اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG