لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۴۸

وزارت عدلیه روسیه فشار بر موسسات خارجی را بیشتر ساخته است


در نتیجه اقدامات نو وزارت عدلیه روسیه موسسات غیر دولتی در این کشور که از خارج تمویل می شوند یا بسته خواهند شد و یا حد اقل ساحه کار آنها بسیار محدود می گردد.

وزارت عدلیه روسیه روز 21 جولای اعلان کرد که به تمام موسسات غیر دولتی که از خارج کمک می گیرند دستور داده است که بر نشرات و تولیدات خود بنویسند که همچون نماینده گان خارجی کار می کنند.

هدف این هشدار وزارت عدلیه روسیه مرکز حقوق بشر خاطره، مرکز سخروف، دفتر سازمان جهانی شفافیت، کمیته ضد شکنجه، موسسات کمکهای خیریه به مهاجرین و یک تعداد ادارات دیگر حقوق بشر می باشند.

موسسه خیریه بنام مک آرتر که مرکز آن در امریکاست و در ارتباط با حقوق بشر در روسیه فعالیت می کند دیروز گفت که فعالیت خود را در این کشور متوقف می سازد. به گفته این اداره طبق قوانین نو روسیه دیگر کار برای سازمانهای خارجی در این کشور ناممکن شده است.

دیروز یک محکمه روسیه در سایبیریا یک موسسه غیر دولتی بنام پیرم 36 را که از یگانه موزیم گولاک در این کشور محافظت می کند، بخاطر اینکه خود را بحیث نماینده خارجی ثبت نکرده است، بیش از 5 هزار دالر جریمه کرد.

این موسسه در یک محلی که قبلاً گولاگ یا کمپ اعمال شاقه بود در سال 1992 موزیمی را بنا کرد.

در این موزیم آثار تاریخی خشونت های سیاسی و شکنجه دوران شوروی حفظ می شود.

به اساس قانون نو وزارت عدلیه روسیه تمام موسسات غیر دولتی که قبلاً در این کشور فعالیت سیاسی داشتند بطور رسمی باید بحیث نماینده گان خارجی ثبت شوند.

در یک اعلامیه موسسه مک آرتر آمده است، این قانون نشان میدهد که روسیه به فعالیت سازمانهای خارجی در اینکشور به چشم خوب نمی بیند.

مشرانو جرگه روسیه در آغاز ماه جاری از حکومت خواست که فعالیت حد اقل 12 موسسه خارجی را تحت نظارت شدید قرار بدهد.

در لست مشرانو جرگه نام موسسه مک آرتر هم شامل بود و در آن گفته شده بود که یک تعداد از این موسسات غیر مطلوب می باشند و باید بسته شوند.

بعد از مظاهرات مردمی علیه پیروزی ولادمیر پوتین در انتخابات سال 2012 بر فعالیت جوامع مدنی در روسیه محدودیت های جدی وضع گردید.

XS
SM
MD
LG