لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۰ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۱۰

جنجال ها در فدراسیون تکواندوی افغانستان قسماً حل شد


مسوولان فدراسیون تکواندو اطمینان می دهند که در راستای تقویت و پیشرفت این رشته ورزشی، با جدیت کار می کنند.

این حرف در حالی مطرح می شودکه هم اکنون روح الله نیکپا و دها ورزشکار دیگر تکواندو به دلیل موجودیت مشکلات در این فدارسیون درخارج از کشوربه سرمی برند و یاهم خانه نشین استند.

نجیب الله سکندری رییس فدراسیون تکواندو روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت، اعضای این فدراسیون میان خود جلسه کرده و علاوه بر رییس، سید صادق هاشمی را به عنوان معاون تخنیکی برگزیدند.

آقای سکندری گفت که پس از این تلاش صورت می گیردتا به شمول روح الله نیکپا سایر ورزشکاران ناراض دوباره به وطن برگردانیده شوند و بار دیگر تکواندوی افغانستان قهرمانی خود را درسطح جهان به نمایش بگذارد:

" از همه تکواندو کاران که در خارج از کشور استند دعوت می کنیم، در جنرال اسمبله امروز من هیچ نوع رای مخالف نداشتم، همه انتخابات ما را تایید کردند و آقای سد صادق هاشمی را هم با اکثریت آرا تایید شد، تنها آقای میرویس بهاوی و عثمان رد شدند، ما کوشش می کنیم که آقای بهاوی را هم در کنار خود داشته باشیم تا هیچ گونه مخالفی در فدراسیون نباشد. "

آقای سکندری همچنان گفت که دراین اسامبله عمومی، نماینده گان از فدراسیون تکواندو، المپیک و ریاست تربیت بدنی از مرکز و ولایات حضور داشتند.

تکواندوی افغانستان که در سالهای 2010 و 2012 میلادی جایگاه هفتم را در سطح جهان داشت، حالا در مقام یک صد و نیم قرار دارد و در چند سال اخیر هیچ یک از ورزشکاران این رشته ورزشی در مسابقات بین المللی اشتراک نکرده اند.

فدراسیون تکواندوی افغانستان پس از آن به دو بخش تقسیم شد که ضیاالحق بخشی رییس قبلی آن با برخی از افراد دیگر دراین فدراسیون به فساد متهم شدند.

با آنکه تغییراتی دراین فدراسیون به میان آمده، اما هنوز هم برخی از ورزشکان این رشته ورزشی آینده را روشن نمی بینند.

نثار احمد بهاوی یکی از این ورزشکاران است که چندین سال لقب قهرمانی را درتکواندو کسب کرده، وی به رادیو آزادی گفت، در اسامبله عمومی که برگزار شد، استندرد مراعات نشده و ترس آن وجود داردکه فدراسیون تکواندوی افغانستان از سوی فدراسیون جهانی به تعلیق در آورده شود:

" چند نماینده تقلبی بود، فقد یا رد می کردند تصمیم فدراسیون جهانی را و یا هم تایید می کردند، اما آنها رفتند به جزئیات که رای گیری شد که رییس فدراسیون باشد نه باشد، سکرتر جنرال باشد نه باشد، معاون فنی باشد یا نباشد، رای گیری کردند که این مخالف نورم و مقررات فدراسیون جهانی است، من تشویش دارم که هیچ طرف برنده نیست، ما فعلاً در هر دو طرف بازنده هستیم، خدا کند که فدراسیون به تعلیق نرود. "

آقای بهاوی هم چنان گفت که مشکلات و جنجال ها در این فدراسیون بیشتر ورزشکاران را از ناحیه تمرینات متضرر ساخته و نیاز است تا بیشتر از هرچیز دیگر به تقویت آنها توجه صورت گیرد.

در حالیکه مسوولان جدید فدراسیون تکواندو از تلاش برای آماده سازی دوباره تکواندوکاران خبر می دهند، اما روشن نیست که برای اشتراک در مسابقات المپیک 2016 میلادی، کدام یک از ورزشکاران افغان انتخاب خواهند شد.

XS
SM
MD
LG